چهارشنبه, 6 مهر 1401
مشروح خبر :: نصب 275 کنتور هوشمند روی چاه‌های آب استان قزوین

از ابتدای سال جاری تاکنون صورت گرفت؛

نصب 275 کنتور هوشمند روی چاه‌های آب استان قزوین

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، 275 دستگاه کنتور هوشمند روی چاه‌های آب با مصارف گوناگون اعم از کشاورزی، دام و طیور، صنعت و خدمات و ... در استان نصب شده که صرفه جویی 3 میلیون مترمکعبی در مصرف آب را در پی داشته است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،یداله ملکی با اعلام این خبر اظهار داشت: نصب کنتورهای هوشمند یکی از راههای مدیریت و کنترل میزان برداشت از چاههای آب می باشد که این شرکت به عنوان متولی حفظ و صیانت از منابع آب های زیرزمینی از سال 94 تاکنون تعداد 3940 حلقه چاه آب را به کنتور هوشمند مجهز نموده و از این طریق توانسته بیش از 197 میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی بعمل آورد.


 ملکی با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط این شرکت در چارچوب طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی بیان داشت: در راستای اجرای برنامه های ابلاغی شرکت مدیریت منابع ایران در حوزه طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در سال 1400 این شرکت در کنار نصب کنتور های هوشمند با کمک گروههای گشت و بازرسی و انسداد شرکت و با همراهی دستگاه قضا و نیروی انتظامی تعداد 56 دستگاه حفاری غیر مجاز را توقیف و در بخش انسداد چاههای غیرمجاز، جدیدالحفر و فرم 5 نیز تعداد 143 حلقه چاه با عمق مجموع 4900 متر را مسلوب المنفع نموده که از این طریق حدود 11 میلیون مترمکعب آب در سفره های آب زیرزمینی حفظ و حراست شده است.


مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین در ادامه با اشاره به تکمیل رصد خانه آب استان تصریح کرد: رصدخانه آب با هدف مدیریت، کنترل و پایش میزان برداشت از چاههای آب استان در شرکت آب منطقه ای قزوین ایجاد و تجهیز گردیده و کلیه چاههای مجهز شده به کنتور هوشمند نیز به این رصدخانه متصل شده اند و پیش بینی می شود طی چند روز آینده این رصدخانه که اقدامی مهم در راستای مدیریت و شناسایی تخلفات در حوزه منابع آبی استان است، توسط مدیران و مسئولین مربوطه به بهره برداری برسد.


ملکی در پایان یادآورشد: منابع آب زیرزمینی امانت آیندگان است و ما باید با مدیریت صحیح و صرفه جویی در مصرف آب و استفاده از تجهیزات و شیوه های نوین آبیاری در کنار اصلاح الگوی کشت ضمن کمک به دشت حاصلخیز قزوین رسالت خود را در جهت حفظ و نگهداری از منابع آبی استان برای تحویل به آیندگان بجا آوریم.

 

کد خبر: 57829
  تاریخ خبر : 1400/11/18
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/11/19
 خواجوی
 116