یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: رفع مشکل تأمین آب پایدار پتروشیمی گچساران از سد کوثر

رفع مشکل تأمین آب پایدار پتروشیمی گچساران از سد کوثر

جلسه ای جهت بررسی روند عملیات تامین آب پایدار پتروشیمی گچساران، با حضور معاون اقتصادی استاندار، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای و مدیرکل سازمان صمت کهگیلویه و بویراحمد و همچنین مدیرعامل پتروشیمی گچساران و برخی دیگر از مسئولان، در محل سد کوثر گچساران، برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، در این جلسه، رسول فرهادی، با بیان اینکه برای راه اندازی و بهره برداری مجموعه پتروشیمی خلیج فارس گچساران و تأمین آب این مجموعه ازسد کوثر هماهنگی هایی انجام شد و در سالهای گذشته نیز تخصیص های لازم از طریق سد کوثر پیش بینی شده بود، گفت: بخش عمده‌ای ازعملیات خاکی و لوله گذاری مسیر، توسط شرکت پتروشیمی خلیج فارس و شرکت آب منطقه ای استان، صورت گرفته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه این اقدام به طور مشترک توسط شرکت آب منطقه‌ای و پتروشیمی خلیج فارس گچساران، صورت گرفته، تصریح کرد: دراین کار مشترک، استفاده از خط لوله پیش بینی و اتصال شرکت پتروشیمی و خط آبیاری دشت مور همزمان هم به طور مشترک انجام خواهد شد.
 فرهادی، اظهار داشت: جلسه ای برای نهایی شدن این اقدام ظرف یک هفته آینده برگزار و تیمی متشکل از شرکت آب منطقه ای و سازمان صمت استان، پتروشیمی گچساران و مشاور طرح، جهت هماهنگی بازدید ها و محاسبات طرح به صورت سریع، بحث فرایندهای فنی و اجرایی در قالب کار مشترک را انجام خواهند داد.
 وی گفت: انتظارمی‌رود تا با این اقدامات شاهد اتصال خط لوله پتروشیمی گچساران به سد کوثر باشیم و تامین آب این طرح موثر و مهم در گچساران انجام شود.
 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به حضورموثر معاون اقتصادی استاندار، خاطرنشان کرد: باید این طرح هر چه سریع تر بهره برداری و مصوبات این جلسه نیز اجرایی و با تعهدات طرفین نیز وارد مدار گردد که البته در صورت رعایت مسائل فنی و ضوابط تا پایان سال شاهد اجرای این طرح مهم خواهیم بود.
وی، با بیان اینکه در بخش شرب آب سد کوثر بر اساس تخصیص ابلاغ شده از طرف وزارت نیرو حدود ۱۷ میلیون مترمکعب برای تامین آب شرب شهرهای دهدشت سوق، چرام، لنده و 8.5 میلیون متر مکعب برای آبرسانی به لیکک و روستاهای شهرستان بهمئی پیش بینی شده است، افزود: در سال ۹۶ به طرح تأمین آب پتروشیمی و پلیمر گچساران، افزون بر ۱۷ میلیون متر مکعب آب از سد کوثر تخصیص داده شده بود، که خطوط لوله برای انجام این اقدام به صورت مشترک هم درطرح آبرسانی به دشت مور و تأمین آب پلیمروپتروشیمی گچساران همزمان انجام خواهد شد.
وی افزود: این سد بزرگ و مهم چندمنظوره می باشد که در کنار تامین آب صنعتی و کشاورزی، آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفراز جمعیت استان‌های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس و بخشی از آب کشاورزی و صنعتی شهرستان گچساران را نیز تامین می‌کند.

 

کد خبر: 58208
  تاریخ خبر : 1400/12/09
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/12/11
 مسئول روابط عمومی
 110