چهارشنبه, 6 مهر 1401
مشروح خبر :: کاهش 21 درصدی میزان بارندگی ها در استان قزوین نسبت به سال گذشته

کاهش 21 درصدی میزان بارندگی ها در استان قزوین نسبت به سال گذشته

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: به دلیل کاهش بارندگی های سالانه حجم ذخیره آب پشت سد طالقان حدود 78 میلیون مترمکعب معادل 29 درصد کاهش یافته که برای مدیریت منابع آبی باید از کشت سیفی جات، کشت های مازاد و محصولات آب بر جداٌ خودداری شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، با توجه به کاهش ذخیره آب سد طالقان و ضرورت مدیریت منابع آبی در شرایط کنونی مهندس ملکی مدیرعامل این شرکت در خصوص ضرورت توجه به کشت محصولات استراتژیک اظهارداشت: در سال آبی جاری تاکنون 158 میلیمتر بارش داشتیم که با توجه میانگین  بارش بلند مدت حدود 20 میلیمتر معادل 11 درصد از این میانگین عقب می باشیم.
وی اضافه کرد: در سال گذشته در این ایام میزان بارش ها 202 میلیمتر بود که نسبت به سال گذشته نیز چیزی در حدود 21 درصد میزان بارش ها کاهش یافته است.
 ملکی یادآورشد: استان قزوین در محدوده دو حوضه آبریز دریاچه نمک و سفید رود قرار گرفته که در حوضه آبریز سفید رود بزرگ حدود 12 درصد و در حوضه آبریز شور 25 درصد از نظر میزان بارش ها نسبت به سال گذشته عقب هستیم و در شاهرود نیز کاهش بارشها را شاهد بوده ایم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین تصریح کرد: با بررسی وضعیت بارش شهرستانهای استان نسبت به میانگین بلند مدت نیز بیشترین کاهش بارش ها در تاکستان با 16.8 درصد ثبت شده است.
 ملکی اضافه کرد: البته در یکی دو سال گذشته بارشها در جنوب استان نسبت به شمال استان بیشتر بوده بطوریکه در شهرستان آوج نسبت به سال آبی گذشته میزان بارش ها حدود 32 درصد کاهش داشته است و این موضوع باعث کاهش دبی رودخانه ها در این ناحیه نیز شده است.
وی افزود: با کاهش بارندگی ها،  میزان جریان آبهای سطحی نیز کمتر شده و تغذیه دشت قزوین از محل رودخانه ها با مشکل مواجه می شود و اگر روند بارشها همچنان کاهشی باشد در ذخیره میزان آب پشت سد طالقان نیز با چالش جدی مواجه خواهیم شد، لذا باید میزان مصرف را به شدت مدیریت و کنترل نماییم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین بیان داشت: با کاهش میزان ذخیره آب سد طالقان در ماههای آینده بناچار آب کمتری در کانال های آبیاری دشت قزوین جاری خواهد شد و لازم است با همکاری بهره برداران و کشاورزان نسبت به استفاده از این آب دقت و مدیریت بیشتری را اعمال کنیم.
 ملکی ادامه داد: در شرایط کنونی با افزایش برداشت های بی رویه و کم شدن میزان بارش و کاهش نفوذ آب به سفره ها آب زیرزمینی پیش بینی می کنیم سرعت افت آب زیرزمینی بیشتر شود و اگر میزان کشت بهاره کنترل و نظارت نشود با کمبود آب مواجه خواهیم شد، لذا به کشاورزان توصیه می کنیم اولویت آنها باید آبیاری باغات و محصولات استراتژیک باشد و از کشت سیفی جات اکیداً خودداری کنند تا وضعیت منابع آبی در بهار مشخص شود.
وی اضافه کرد: اگر در فصل بهار بارندگی های بیشتری رخ دهد تلاش می کنیم سهم آب بیشتری برای کشاورزان اختصاص داده شود، در غیر این صورت باید شرایط بوجود آمده مدیریت گردد تا در تابستان با چالش و مشکل کم آبی مواجه نشویم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین در پایان با اشاره به آخرین وضعیت ورودی آب به سد طالقان نیز یادآورشد: در سال گذشته ورودی سد طالقان 8 مترمکعب بر ثانیه و خروجی حدود 4.5 مترمکعب و حجم سد 265 میلیون مترمکعب اما در حال حاضر حجم سد طالقان به 187 میلیون مترمکعب رسیده که با کاهش 78 میلیون مترمکعبی آب پشت سد مواجهیم یعنی حدود 29 درصد ذخیره آب کمتر شده که این موضوع نگران کننده است.

 

کد خبر: 58275
  تاریخ خبر : 1400/12/14
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/12/15
 خواجوی
 96