یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: تزریق سالانه ۲۲ میلیون مترمکعب آب به سفره های زیر زمینی گچساران

تزریق سالانه ۲۲ میلیون مترمکعب آب به سفره های زیر زمینی گچساران

رئیس اداره امور آب شهرستان گچساران از تزریق سالانه 22 میلیون مترمکعب آب به سفره های زیرزمینی از طریق طرح های تغذیه مصنوعی در حال بهره برداری این شهرستان خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، رئیس اداره امور آب گچساران، گفت: بر اثر بارندگی های ۲ ماه گذشته بیش از یک میلیون و ۷۵۵ هزار متر مکعب آب در طرح های تغذیه مصنوعی گچساران (ناصرآباد، گرگدا و شیخ خواجه) ذخیره و به آبخوان دشت امامزاده جعفر تزریق شد.
وی، تصریح کرد: از این میزان آب ذخیره شده ۹۳۵ هزار متر مکعب در طرح تغذیه مصنوعی ناصر آباد، ۳۰۰ هزار متر مکعب در طرح تغذیه مصنوعی شیخ خواجه و ۱۷۰هزار متر مکعب درطرح تغذیه مصنوعی گرگدا، کنترل سیلاب و انتقال به حوضچه‌های تغذیه و ذخیره شده است.
رئیس اداره امور آب گچساران با اشاره به اینکه هدف از ساخت این طرح ها تقویت آبخوان دشت است، خاطر نشان کرد: از دیگر اهداف این طرح می توان به تقویت منابع آب زیرزمینی، مهار سیلاب های فصلی و جلوگیری از خسارت به اراضی کشاورزی و فرسایش خاک اشاره کرد.
افضلی، اظهار داشت: ظرفیت آب بندخاکی رسوب گیر طرح تغذیه مصنوعی ناصر آباد گچساران به دنبال بارندگی های، دو ماه گذشته تکمیل و سرریز شد.
وی، گفت: ظرفیت حوضچه های تغذیه این طرح یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب بوده که آب آن در اثر بارندگی اخیر ۸۵ درصد تکمیل شده است.
 رئیس اداره امور آب گچساران، افزود: با توجه به گرمسیری بودن گچساران و بروز خشکسالی های متوالی در سال های اخیر ایجاد طرح های تغذیه مصنوعی برای مدیریت آب در این شهرستان مهم است.
افضلی اضافه کرد: طرح های تغذیه مصنوعی در حال بهره برداری گچساران سالانه ۲۲میلیون مترمکعب آب به سفره های زیرزمینی تزریق می کنند.

 

کد خبر: 58544
  تاریخ خبر : 1400/12/24
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/12/25
 مسئول روابط عمومی
 167