پنجشنبه, 17 آذر 1401
مشروح خبر :: پیام استاندار مرکزی به مناسبت دوم فروردین ماه؛ روز جهانی آب

پیام استاندار مرکزی به مناسبت دوم فروردین ماه؛ روز جهانی آب

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم وَ جَعَلْنا مِنَ الْمَآءِ کلّ شَیْءٍ حَیٍّ (آیه ۳۰ سوره مبارکه انبیا)

بیست‌ودوم مارس مصادف با دوم فروردین روز جهانی آب نامگذاری شده است، روزهای جهانی یادآوری کننده مسائلی هستند که همه بشریت با آن‌ها دست به گریبان هستند و از دشواری این مسائل تنها وقتی کاسته می‌شود که همه انسان‌ها در قبال آن‌ها احساس مسئولیت نموده و در برابر آن متعهدانه عمل کنند. روز جهانی آب نیز به همه انسان ها تأکید دارد که آب مسئله است و همه در قبال آن مسئولیم.

 «آب‌های زیرزمینی؛ مرئی شدن نامرئی است» شعار امسال روز جهانی آب است که هر ساله از سوی سازمان ملل تعیین می‌شود.

ظرف چند دهه اخیر برداشت بی‌رویه از منابع آبهای زیرزمینی استان (به‌صورت حفر چاههای غیرمجاز و برداشت بی‌رویه از چاههای دارای پروانه بهره‌برداری) وضعیت این منابع را با بحران جدی مواجه ساخته است؛ به‌طوری‌که سالانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن در دشت‌های استان به ثبت می‌رسد و این در حالی است که حدود ۸۵ درصد آب مصرفی استان از منابع آب زیرزمینی تأمین می‌شود.

از بین ۴۳ مخاطره شناسایی شده در استان، خشکسالی و تغییرات سطح آب و تراز منفی منابع آب زیرزمینی خطر اول شناخته شده است. بروز فرونشست یکی از پیامدهای بهره‌برداری بیش از حد از منابع آب زیرزمینی می‌باشد که در برخی از نقاط استان رُخ داده و بحرانی جدی برای تأسیسات زیربنایی ایجاد خواهد کرد.

بدون تردید مدیریت بهره‌برداری از منابع آب‌های زیرزمینی، بهبود بهره‌وری آبیاری و بکارگیری سیاست‌های مدیریت تقاضا، از راهبردهای موثر برای مقابله با کاهش حجم این ذخایر ارزشمند است که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

اینجانب ضمن تبریک مجدد آغاز سال نو، دوم فروردین روز جهانی آب را به مردم شریف استان مرکزی، فرهیختگان، اندیشمندان، دغدغه‌مندان و فعالان این حوزه تبریک عرض می‌نمایم؛ امید است با افزایش مسئولیت اجتماعی و آگاهی جمعی در زمینه مصرف و سازگاری با منابع آب موجود و به مدد دانش، برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح، در راستای حفاظت و صیانت از این میراث حیاتی همچون نیاکان‌مان که از دیرباز با خلاقیت منحصر به‌‌فرد خود در استفاده صحیح از منابع آب زیرزمینی با روش‌هایی همچون حفر قنات، احداث آب انبار، آبیاری کوزه‌ای و.. پیشگام بودند گام‌های موثرتری برداریم.

                                                                                                         مخلص الائمه

                                                                                                        استاندار مرکزی

کد خبر: 58663
  تاریخ خبر : 1401/01/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/01/02
 کمال آبادی
 105