یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: برداشت سالانه ۲۵ میلیون مترمکعب آب از دشت های گچساران

برداشت سالانه ۲۵ میلیون مترمکعب آب از دشت های گچساران

رئیس اداره امور آب گچساران از برداشت سالانه به طور میانگین ۲۵میلیون مترمکعب آب از دشت های این شهرستان خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، سید معصوم افضلی، رییس اداره منابع آب شهرستان گچساران، با بیان اینکه در این شهرستان ۲۷حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است، گفت: با مسدود کردن چاه‌های بدون مجوز و فاقد پروانه در سال گذشته از برداشت غیرمجاز ۲ میلیون و۳۰۰ هزار متر مکعب آب جلوگیری شد.
رئیس اداره منابع آب شهرستان گچساران، با اشاره به اینکه ۵۸۲ حلقه مجاز در دشت های لیشتر، خیرآباد، سرپری، امامزاده جعفر و (دیل و آرو) این شهرستان وجود دارد، اظهار داشت: افزون بر ۱۶۰حلقه چاه غیر مجاز در این شهرستان وجود دارد که ۵۵ حلقه آن مربوط به دستگاه های اجرایی است.
وی، عنوان کرد: سالانه به طور میانگین ۲۵میلیون مترمکعب آب از دشت های این شهرستان برداشت و در بخش های کشاورزی، شرب، صنعت و خدمات مصرف می شود.
افضلی، گفت: گچساران در شرایط کم آبی شدیدی قرار دارد و لازم است که شهروندان استفاده صحیح از منابع آبی و خصوصا منابع زیرزمینی را بیشتر رعایت کنند.
رئیس اداره منابع آب شهرستان گچساران، خاطرنشان کرد: به منظور افزایش آب سفره های زیر زمینی سه طرح تغذیه مصنوعی در مناطق ناصر آباد، گرگدا و شیخ خواجه واقع در دشت امامزاده جعفر این شهرستان احداث شده است.
افضلی بیان کرد: حجم حوضچه های طرح های تعذیه مصنوعی این شهرستان بیش از سه میلیون متر مکعب است.
 رئیس اداره امور آب گچساران با اشاره به برنامه های این دستگاه اجرایی اضافه کرد: پر و مسدود کردن چاه های غیرمجاز و نصب کنترل هوشمند حجمی از مهمترین برنامه های در دست اجرای این شرکت در سال جاری برای نجات بخشی سفره های زیرزمینی در شهرستان است.

 افضلی ادامه داد: تاکنون ۳۳ کنتور هوشمند بر روی چاه های غیر مجاز شهرستان نصب شده است و لازم است تا همه بهره برداران حوزه کشاورزی، علاوه بر رعایت الگوی کشت مناسب و تعامل با شرکت آب منطقه ای، از هرگونه برداشت بی رویه و غیرمجاز، بویژه از منابع زیرزمینی خودداری کنند.
وی، گفت: در سال گذشته ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب آب در طرح های تغذیه مصنوعی گچساران ذخیره و به آبخوان دشت امامزاده جعفر تزریق شد، این میزان آب در طرح های تغذیه مصنوعی ناصرآباد، گرگدا و شیخ خواجه ذخیره و آبگیری شده است.
رئیس اداره امور آب گچساران اظهارکرد: در حال حاضر ۳ طرح آبخوانداری در مناطق ناصرآباد ، شیخ خواجه (آبدالان میشو ) و گرگدا در محدوده مطالعاتی منطقه امامزاده جعفر گچساران در حال بهره برداری هستند.
افضلی عنوان کرد: با توجه به گرمسیری بودن گچساران و بروز خشکسالی های متوالی در سال های اخیر ایجاد طرح های تغذیه مصنوعی ضرورتی برای مدیریت آب در این شهرستان است.
رئیس اداره امور آب گچساران ادامه داد: طرح های در حال بهره برداری تغذیه مصنوعی این شهرستان سالیانه ۲۲میلیون مترمکعب آب به سفره های زیرزمینی تزریق می کنند، اجرای طرح های تغذیه مصنوعی این شهرستان موجب شده خشکسالی های اخیر تاثیر کمتری در افت منابع آبی زیر زمینی دشت امامزاده جعفر ایجاد کند.

کد خبر: 58863
  تاریخ خبر : 1401/01/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/01/17
 مسئول روابط عمومی
 118