چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: شناسایی نقاط حادثه‌خیز رودخانه‌ها و آبراهه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد

شناسایی نقاط حادثه‌خیز رودخانه‌ها و آبراهه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گفت: نقاط حادثه خیز رودخانه ها و آبراهه های استان که در اثر سیلاب و طغیان می توانند خسارات جانی و مالی به بار بیاورند، شناسایی شده اند

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، آرش مصلح، مدیرعامل شرکت با اشاره به وقوع حوادث تلخ غرق شدگی در مناطق مختلف استان افزود: باید به سرمایه گذاران اجازه داده شود با اجرای طرح های گردشگری در حاشیه دریاچه سدها و رودخانه ها زمینه تفریح سالم با آموزش و تجهیزات لازم برای مردم و خانواده ها به ویژه نوجوانان و جوانان فراهم شود تا شاهد حوادث تلخ غرق شدگی نباشیم.

وی ادامه داد: ۱۵۰ تابلو فلزی هشدار دهنده در مناطق حادثه خیز رودخانه ها و دریاچه سدها نصب کرده ایم که همه این تابلوها سرقت شدند که با این وشجود در مناطقی که جاده دستری دارند ۶۰ تابلو بتنی نصب شده است.

مصلح بیان کرد: در برخی مناطق سه تابلو “شنا کردن ممنوع” نصب کرده ایم اما متاسفانه همچنان اقدام به شنا می کنند و باید از طریق رسانه ها و ائمه جمعه در این زمینه کار فرهنگی شود تا بتوانیم به کاهش تلفات ناشی از غرق شدگی کمک کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای این استان گفت: فرمانداری از طریق دهیاران و شوراها برای اطلاع رسانی و هشدار دادن به مردم و مسافران برای پیشگیری از غرق شدگی در رودخانه ها می توانند کمک کنند.

وی ضمن هشدار نسبت به افزایش نگران کننده غرق شدگی در استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: باید ستاد مدیریت بحران استان نشستی اختصاصی برای موضوع غرق شدگی در رودخانه های استان برگزار کند تا وظایف هر دستگاه مشخص شود و تمهیدات لازم اندیشیده شود.

مصلح با بیان اینکه عملیات ساماندهی ۱۰۰ کیلومتر از رودخانه های استان انجام شده است، افزود: تاکنون ۸۴۰کیلومتر از رودخانه های استان مطالعات مهندسی انجام شده، ۹۲۲ کیلومتر در حال اجرا است و مطالعات تکمیلی ۴۹ کیلومتر آن نیز انجام شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان با اشاره به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد با یک درصد مساحت کشور، ۱۰ درصد رودخانه های و آبراهه های کشور را دارد، بیان کرد: اعتبارات استان برای ساماندهی رودخانه ها محدود اما حجم عملیات ساماندهی رودخانه ها نامحدود است که انتظار اختصاص اعتبار از سوی استان و کشور برای دستگاه‌های متولی در این زمینه داریم.

کهگیلویه و بویراحمد ۱۱ هزار کیلومتر آبراهه و مسیل‌، ۱۴۰۰ کیلومتر رودخانه دائمی و دارای آب، دو سد، ۸ شبکه آبیاری، دو سد در حال احداث و حدود ۱۰ پروژه بزرگ آبی در حال اجرا وجود دارد.

کد خبر: 58916
  تاریخ خبر : 1401/01/17
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/01/18
 مسئول روابط عمومی
 188