پنجشنبه, 17 آذر 1401
مشروح خبر :: موضوعی حیاتی تر از مدیریت آب شرب استان در فصل گرما نداریم

استاندار خراسان جنوبی:

موضوعی حیاتی تر از مدیریت آب شرب استان در فصل گرما نداریم

استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: در حال حاضر موضوعی حیاتی تر از مدیریت آب شرب استان در فصل گرما نداریم.

به گزارش شبکه خبری آب ایران،"جواد قناعت" با تأکید بر این مطلب در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان خاطرنشان کرد: موضوع تأمین آب تابستان و فصل گرما که در این استان 5 ماه است، باید در اولویت برنامه های دستگاه های متولی قرار گیرد.

وی تصریح نمود: انتظار این است که شورای حفاظت منابع آب استان با برگزاری جلسات مستمر منظم و با محوریت معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، شرایط را به گونه ای مدیریت کند که مردم در هیچ جای استان، مشکل آب شرب نداشته باشند.

استاندار متذکر شد: اگر میزان برداشت از منابع آب زیرزمینی را مدیریت کنیم نه تنها این منابع با افت و کاهش روبرو نمی شوند بلکه نشست و شکاف دردشت ها را هم شاهد نخواهیم بود.

قناعت با تأکید بر این که ما هنوز نتوانسته ایم از منابع آب خدادادی مثل باران به درستی استفاده کنیم، گفت: به دلیل عدم برخورداری از آب های سطحی و آب های پشت سدها، تمام فشارها بر روی منابع آب زیرزمینی است.

وی ادامه داد: خشکسالی و عدم مدیریت مصرف آب در حوزه های مختلف، برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی را سبب شده و متأسفانه همچنان شاهد افزایش تقاضا برای برداشت از منابع آبی هستیم.

وی گفت: با همه این ها اولویت اصلی ما در سال جاری، تأمین آب شرب مردم است.

استاندار با بیان این که بخش اصلی آب در حوزه های کشاورزی و صنعت مصرف می شود، گفت: میزان آب مصرفی در بخش شرب، به نسبت دیگر حوزه ها کمتر می باشد.

قناعت با تشکر از جهاد کشاورزی که استفاده از شیوه های نوین آبیاری را در دستور کار دارد، تصریح نمود: با کشت محصولات متناسب با اقلیم منطقه و کم آب و همچنین حذف شیوه های سنتی شبکه های آبرسانی می توانیم منابع آبی را در بخش کشاورزی مدیریت کنیم.

وی متذکر شد: به جهت فرسودگی شبکه ها، بخش عمده ای از هدررفت آب در شبکه اتفاق می افتد و عملاً حدود یک سوم آب بهداشتی تولیدی از این طریق از دست می رود.

وی افزود: برای جبران این موضوع باید برنامه ریزی درستی در دستور کار شورای حفاظت از منابع آبی قرار گیرد.

استاندار با اشاره به این که جزو معدود استان هایی هستیم که حدود 400 روستای ما با تانکر آبرسانی می شوند، گفت: اگر مشکلات آبرسانی به روستاها قبل از این به خوبی منعکس نمی شده، با رویکرد دولت که بالا رفتن سطح توقعات مردم را سبب شده است، امسال باید برای رفع مشکلات به درستی برنامه ریزی شود تا برای آب شرب تابستان تبعاتی نداشته باشیم.

قناعت، تأمین آب ویلاها، باغ سراها و ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاها را از معضلات آزار دهنده در استان عنوان کرد و گفت: این موضوع سبب می شود ما در روستاها با مشکلات کمبود یا قطعی آب مواجه باشیم که باید در این زمینه هم اهتمام و توجه صورت پذیرد.

به گفته وی، مدیریت منابع آبی از حیاتی ترین موضوعات کشور است که جنبه استراتژیک و امنیتی پیدا کرده و انتظار این است که به صورت ویژه و با نگاه امنیتی دیده شود.

وی با مطلوب خواندن سند سازگاری با کم آبی، اظهار داشت: تمام طرح ها و پروژه ها باید با لحاظ مفاد این سند اجرایی گردند.

شایان ذکر است: اعضای حاضر در این جلسه، ضمن ارائه گزارش هایی جامع به ارائه برنامه های خود در زمینه مدیریت مصرف آب در سال گذشته و سال جاری پرداختند.

کد خبر: 58939
  تاریخ خبر : 1401/01/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/01/20
 مدیر روابط عمومی سایت
 143