پنجشنبه, 17 آذر 1401
مشروح خبر :: متوسط بارش‌ها در کردستان ۶ درصد افزایش یافت

متوسط بارش‌ها در کردستان ۶ درصد افزایش یافت

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان: از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه) تا کنون، متوسط بارندگی در استان ۳۰۰ میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد بیشتر است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، آریانژاد در خصوص وضعیت منابع آب استان اظهار داشت: به دنبال بارش‌های خوب اخیر، سد گاران مریوان و سد سبدلو بانه سرریز شدند و اکنون سد سورال دهگلان نیز بیش از ۹۵ درصد پر شده است.

وی به سرایز شدن حجم خوبی از رواناب بر اثر ذوب شدن برف در بالادست سدهای استان اشاره کرد و افزود: به واسطه بارش برف سنگین در زمستان، سد عباس آباد بانه اکنون دارای ذخیره آبی مناسبی است و بحران کم آبی این شهرستان فعلا برطرف شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اشاره به خشکسالی و کاهش شدید بارش در سال آبی گذشته، یادآور شد: وقوع خشکسالی در سال قبل که در ۵۲ سال اخیر بی‌سابقه بود، باعث شده هنوز برخی سدهای استان از لحاظ ذخیره آبی وضعیت مطلوبی نداشته باشند که امیدواریم با بارش های خوب آینده این کمبود جبران شود.

 آریانژاد بر ضرورت صرفه جویی در مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی و شرب تاکید کرد و گفت: در صورت بارش و ذخیره آب مناسب، باز هم استفاده بهینه از آب در همه بخش ها ضروری است.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر است، بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه و کمترین میزان بارندگی در شرق استان است.

کد خبر: 58941
  تاریخ خبر : 1401/01/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/01/20
 مدیر روابط عمومی
 131