پنجشنبه, 17 آذر 1401
مشروح خبر :: رهاسازی بیش از ۱۴۷ میلیون مترمکعب آب از سد کوثر/ ۸۹ درصد مخزن سد پر شد

رهاسازی بیش از ۱۴۷ میلیون مترمکعب آب از سد کوثر/ ۸۹ درصد مخزن سد پر شد

مدیر اداره بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران از رهاسازی بیش از ۱۴۷ میلیون و ۱۰۸ هزار متر مکعب از آب سد کوثر از ابتدای سال آبی جاری تاکنون برای مصارف مختلف خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، "اکبر خدری" اظهار کرد: این میزان آب رهاسازی شده در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۱۳۹ میلیون و ۵۲ هزار متر مکعب بوده افزایش قابل توجهی داشته است.
وی با اشاره به اینکه نرمال تراز مخزن بتنی این سد از سطح دریا ۶۲۵ متر است، گفت: هم اکنون تراز سد کوثر ۶۲۱.۱۷ متر و جریان ورودی آب به سد نیز ۱۲.۴۶ مترمکعب بر ثانیه است.
خدری با بیان اینکه در سال آبی جاری افزون بر ۶ میلیون و ۹۴ هزار متر مکعب آب این سد تبخیر شده، تصریح کرد: در این مدت بیش از ۷۹ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی، ۲۴ میلیون مترمکعب آب کشاورزی ، ۴۲میلیون و ۲۶هزار متر مکعب برای سایر (زیست محیطی) ویک میلیون و ۸۲ هزار متر مکعب آب در بخش صنعت رهاسازی شده است.
وی افزود: حجم آب موجود در مخزن این سد در سال آبی ۱۴۰۱ـ ۱۴۰۰ افزون بر۴۹۰ میلیون و ۸۹ هزار مترمکعب است.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با اشاره به اینکه در مدت مشابه سال آبی گذشته حجم آب موجود در مخزن آب این سد۵۰۶ میلیون و ۸۷ هزار مترمکعب بوده، اضافه کرد: بیش از ۸۹ درصد از ظرفیت این سد هم اکنون تکمیل است در حالی که مدت مشابه سال قبل ۹۲.۷ درصد از حجم این سد مخزنی پر شده بود.
سد کوثر آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت را در استان‌های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس تأمین می‌کند.

کد خبر: 58952
  تاریخ خبر : 1401/01/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/01/21
 مسئول روابط عمومی
 146