چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: کشاورزی استان همدان را باید بسوی کشت گلخانه ای سوق دهیم

کشاورزی استان همدان را باید بسوی کشت گلخانه ای سوق دهیم

سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان با اشاره به اینکه منابع آبی کاهش یافته است، گفت : کشاورزی استان را باید بسوی کشت گلخانه ای سوق دهیم.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،محمد ضروری سرپرست شرکت در دیدار با فرماندار شهرستان رزن گفت: شمال استان وضعیت بارندگی مناسبی ندارد و امیدواریم در این ایام خداوند باران رحمتش را بر ما نازل گرداند.
وی افزود: از ابتدای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تا کنون در شهرستان رزن تعداد 827 حلقه چاه مسدود و بیش از 137 میلیون متر مکعب جلوگیری از برداشت های غیرمجاز انجام گرفته است.
سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان با اشاره به اینکه تعداد کل چاه های دارای کنتور در شهرستان رزن 593 حلقه است، گفت: تعداد پرونده های اصلاح و تعدیل شده در این شهرستان 276 حلقه می باشد.
ضروری گفت: چاه های فرم یک شهرستان یک پتانسیل است که میتوان با حضور سرمایه گذار از آن بعنوان یک پروژه صنعتی در شهرستان در جهت اشتغالزایی استفاده نمود.
سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان با بیان اینکه اولویت بخش آب کشور مدیریت مصرف خصوصا" در بخش کشاورزی است، گفت: کشت های کم آب بر و خصوصا" گلخانه ها در اولویت هستند و باید با توجه به شرایط منابع آبی موجود به این سو حرکت نمائیم.
در ادامه این دیدار غفاری فرماندار شهرستان رزن ضمن تقدیر و تشکر از مجموعه آب منطقه ای استان، با اشاره به خشکسالی‌های اخیر و کاهش آب کشاورزی اصلاح الگوی کشت را برای ادامه کشاورزی بسیار حیاتی دانست و گفت: کاهش سطح زیر کشت محصولات پر آب بر همچون هندوانه و سیب زمینی و از طرفی کشت محصولات با نیاز آبی کم و توسعه گلخانه در دستور کار قرار دارد. وی افزود: با توجه به کمبود بارش در سال آبی جاری برخی کشاورزان با مشکل مواجه شده اند که رفع مشکل آنان جز با مصرف بهینه میسر نیست.
فرماندار رزن به توسعه کشت گلخانه ها در این شهرستان اشاره کرد و افزود: برای صدور مجوز جهت کشت گلخانه ای نهایت همکاری از طریق دستگاه های ذیربط با کشاورزان عزیز خواهد شد.
وی با بیان اینکه سطح زیر کشت گلخانه‌های شهرستان رزن بالغ بر ۳۷ هکتار است، گفت: تاکنون بالغ بر ۷۷ هکتار زمین و منابع آب برای ایجاد گلخانه در شهرستان رزن آماده شده که ادامه این روند نیازمند پرداخت تسهیلات است.
غفاری با تصریح بر اینکه در صورت پرداخت تسهیلات تا ۶ ماه آینده سطح گلخانه‌های رزن به ۱۰۰ هکتار افزایش خواهد یافت، یکی از مسائل حوزه کشاورزی این شهرستان را ضرورت تسریع در تعیین تکلیف چاه‌های مشاع دانست و افزود: در صورت حل این مشکل نیز تا دو سال آینده سطح زیر کشت گلخانه به ۲۰۰ هکتار افزایش خواهد یافت.
 

کد خبر: 59112
  تاریخ خبر : 1401/01/28
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/01/28
 همایون
 239