یکشنبه, 12 آذر 1402
مشروح خبر :: ۱۰ دشت اصلی چهارمحال و بختیاری ممنوعه و ممنوعه بحرانی است

۱۰ دشت اصلی چهارمحال و بختیاری ممنوعه و ممنوعه بحرانی است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای چهار محال و بختیاری گفت : 10دشت اصلی چهار محال و بختیاری ممنوعه و مممنوعه بحرانی است

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،فردوس کریمی مدیرعامل این شرکت اظهار داشت : در استان  ده دشت اصلی وجود دارد که تمامی آن ها در شرایط ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار دارند که اهمیت توجه به مدیریت مصرف آب و اصلاح الگوی کشت در بخش کشاورزی را دوچندان کرده است.
کریمی با اشاره به وضعیت منابع آبی این استان تصریح کرد: استان بیش از ۱۰ سال است که با تغییر اقلیم و خشکسالی‌های متوالی روبرو است و علاوه‌بر آن، فشار بر منابع آب زیرزمینی به جای بهره‌برداری از آب‌های سطحی، وضعیت منابع آب این استان را در شرایط نامناسبی قرار داده است.
وی ادامه داد: اگر چه بارش‌های این استان در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته از وضعیت بهتری برخوردار شده است، اما در مقایسه با میانگین بلندمدت همچنان کسری دارد.
مدیرعامل آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری خاطر نشان کرد: در بخش آبهای سطحی اگر چه حجم آب در سدهای استان از جمله زاینده‌رود و کارون ۴ که مدیریت آن در اختیار استان نیست در وضعیت بهتری در مقایسه با سال گذشته قرار دارد اما در مقایسه با بلندمدت این سدها نیز در وضعیت مناسبی قرار ندارد و حجم آب در سدهای خاکی استان بسیار ناچیز است.
کریمی در خصوص دبی چشمه کوهرنگ نیز گفت: دبی این چشمه که از پاییز سال گذشته رو به کاهش رفته بود و در زمستان بر اثر پایین بودن دما به‌طور کامل یخ بسته، که با بارش‌های فصل گذشته و افزایش دما احیاء و هم اکنون مطابق سال‌های گذشته جاری می باشد  و خط انتقال آب شرب کوهرنگ به شهرکرد نیز با تمام ظرفیت از این منبع در مدار بهره‌برداری قراردارد.

وی، یکی از مهمترین طرح‌های استان که مقرر شده در سال جاری افتتاح شود را سد باباحیدر اعلام کرد و افزود: عملیات اجرایی این طرح ۱۴ سال به طول انجامیده است و با توجه به بروز مشکلات حقوقی و قضایی در سال های گذشته در این پروژه، تکمیل آن به تاخیر افتاد که تلاش بسیاری برای رفع این مشکلات به کار گرفته شده و امید می‌ رود امسال به بهره‌برداری برسد.

 

کد خبر: 59126
  تاریخ خبر : 1401/01/28
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/01/28
 اورنگ
 229