چهارشنبه, 5 مهر 1402
مشروح خبر :: نجات آب با مشارکت همگانی مردم امکان پذیر است

نجات آب با مشارکت همگانی مردم امکان پذیر است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: حل بحران آب با مشارکت همگانی مردم امکان پذیر است و همه مردم نسبت به آب یک مسئولیت و وظیفه شرعی، قانونی و اجتماعی دارند و باید برای محافظت از آب بکوشند.

به گزار ش شبکه خبری آب ایران، عزت اله آمری با حضور در آیین نماز جمعه شهر اراک با اشاره به نقش آب در زندگی و اهمیت این کالای کمیاب گفت: مدیریت منابع آب امری حیاتی و صرفه جویی در مصرف آن ضروری است.

 آمری با تأکید بر اینکه آب سرمایه ای فرهنگی، اقتصادی و معنوی برای ماست ادامه داد: صرفه جویی در مصرف آب یک الزام است و همه مردم باید برای حفاظت از آن بکوشند و نجات آب نیز قطعاً با مشارکت همگانی مردم محقق خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت آب در قرآن کریم افزود: خداوند متعال در آیات مکرر درباره اهمیت و ارزش این مایه حیات سخن گفته است تا جاییکه در 8 آیه به صورت مستقیم و در 60 آیه به صورت غیرمستقیم به آب اشاره شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی یکی از راههای شکر نعمت را استفاده صحیح از آن دانست  و گفت : صرفه جویی در مصرف آب نه به معنای کم مصرف کردن بلکه به معنای درست مصرف کردن از راههای شکرگزاری این نعمت باارزش الهی است.

وی در خصوص اهمیت صرفه جویی در مصرف آب شرب و کشاورزی نیز گفت: از آنجاییکه هر آبی برای شرب مناسب نیست و تهیه آب سالم شرب هزینه بر و این آب برای همه ضروری است، صرفه جویی در مصرف آن نیز بسیار حائز اهمیت است و از طرفی بخش کشاورزی بیشترین آب را در اختیار دارد در حالیکه هدر رفت آب نیز در این بخش بسیار بالاست و لازم است با تغییر روشهای آبیاری و الگوی کشت مناسب، بهره وری در این بخش نیز افزایش یابد.

 آمری خاطر نشان کرد: توجه به آب مجازی یعنی مقدار آب مورد نیاز برای تولید هرمحصول نیز موضوع بسیار مهمی است که باید در بخش مدیریت منابع آب مد نظر قرار گیرد.

وی افزود: متأسفانه در حال حاضر بحران آب به عنوان یک موضوع امنیتی در کشور مطرح است و ما شاهد جنگ بر سر آب و مهاجرت های اقلیمی در نقاطی از کشور هستیم.

 آمری در خصوص وضعیت منابع آبی استان خصوصاً منابع آب زیرزمینی گفت:سالیانه 200 میلیون مترمکعب در دشتهای استان کسری مخزن داریم که  در قالب یک مثال ملموس  یعنی 700 حلقه چاه 20لیتری یا 5 اینچی را در سال در استان از دست می دهیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی با اشاره به کمبود بارندگیها و خشکسالی های اخیرگفت: خوشبختانه و با وجود اجرای طرح های بزرگ آبرسانی در استان هیچ یک از شهرهای استان به لحاظ آب شرب دچار تنش آبی نیستند و حفظ این شرایط نیازمند صرفه جویی و همکاری شهروندان است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 80 درصد آب شرب شهر اراک از سد کمال صالح تأمین می شود و به امید خدا و با تکمیل رینگ جنوبی تا پایان سال جاری تمام مناطق شهر تحت پوشش آب سد کمال صالح قرار خواهند گرفت.

 

 

 

کد خبر: 59237
  تاریخ خبر : 1401/02/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/02/04
 کمال آبادی
 410