چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: وضعیت نگران کننده ذخیره آب سدهای استان مرکزی

وضعیت نگران کننده ذخیره آب سدهای استان مرکزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی از کاهش حدود 40 درصدی حجم مخازن سدهای استان نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، "عزت اله آمری" در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی با اشاره به بارش 193 میلی متری در استان (از ابتدای مهرماه 1400تا پایان فروردین ماه سال جاری) اظهار کرد: این میزان بارندگی در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7 درصد رشد و نسبت به آمار بلند مدت 18 درصد کاهش را نشان می دهد.

 آمری گفت: استان مرکزی دارای دو سد بزرگ الغدیر ساوه و کمال صالح شازند است که در حال حاضر 62درصد سد کمال صالح و  40درصد سد الغدیر ساوه پر است و در مقایسه با سال گذشته که 80درصد سد کمال صالح و 72 درصد سد الغدیر ساوه پر بود کاهش حدود 40 درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی تأکید کرد: از 277 میلیون متر مکعب حجم کل مخزن سد الغدیر در حال حاضر 111میلیون مترمکعب آن پر است و از 95 میلیون مترمکعب حجم کل مخزن سد کمال صالح، 59میلیون مترمکعب آن پر است که در سال گذشته همین زمان ذخیره سد الغدیر 199میلیون متر مکعب و ذخیره سد کمال صالح 76 میلیون مترمکعب بوده است.

 آمری همچنین گفت: در سال گذشته پر و مسلوب المنفعه کردن تعداد 241 حلقه چاه غیرمجاز با حجم صرفه جویی 7 میلیون مترمکعب، نصب 534 کنتور هوشمند با حجم صرفه جویی 12 میلیون مترمکعب و توقیف 29 دستگاه حفار ی غیرمجاز از اقدامات این شرکت در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی در استان بوده است.

وی ادامه داد: طبق گزارشات زمین شناسی چهار دشت ساوه، زرندیه، کمیجان و اراک در استان مرکزی در حال فرونشست هستند و تعیین تکلیف چاههای فاقد پروانه، نصب کنتور هوشمند، تغذیه مصنوعی و مکانیزه کردن سیستم های آبیاری از راهکارهای مقابله با این پدیده در حال وقوع است.

 آمری با اشاره به اینکه برای تأمین آب شرب هیچ یک از شهرهای استان در تابستان پیش رو  مشکلی نخواهیم داشت خاطرنشان کرد: امید است شرایط کنونی با تغییر شرایط و بارندگی های بیشتر در سال آبی پیش رو تغییر پیدا کند و وضعیت سدها و آب‌های زیرزمینی استان بهتر شود و از مردم استان درخواست کرد در مدیریت منابع آب و عبور از شرایط بوجود آمده با صرفه‌جویی و مصرف بهینه مسئولان را یاری کنند.

کد خبر: 59318
  تاریخ خبر : 1401/02/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/02/07
 کمال آبادی
 264