چهارشنبه, 6 مهر 1401
مشروح خبر :: امضای تفاهم نامه‌ سند راهبردی، عملیاتی مصرف بهینه آب در استان همدان

امضای تفاهم نامه‌ سند راهبردی، عملیاتی مصرف بهینه آب در استان همدان

فرماندار شهرستان همدان گفت :تفاهم نامه‌ سند راهبردی، عملیاتی مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی بین شرکت آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی این استان امضا شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، با امضای این تفاهم نامه به عنوان مرکز نمونه کاهش کشت محصولات پر آب بر در کشور پیشتاز  میشود.

 یکی از اولویت‌های این سند توسعه کشت‌های گلخانه ای، آب و خاک و زراعت است که باید نوع محصولات کشاورزی مورد نیاز با توجه به وضعیت آبی هر منطقه مشخص شود و محصولات پر آب بر مانند سیب زمینی در مدت ۵ سال کاهشی و محصولات کم آب بر جایگزین و کشت آن‌ها مانند کلزا و سیر افزایشی باشد.امضای تفاهم نامه‌ سند راهبردی، عملیاتی مصرف بهینه آب

فرماندار شهرستان همدان، با اشاره به مهم‌ترین و نخستین مشکل این شهرستان که تامین آب آشامیدنی و خشکسالی‌های پیاپی و کاهش نزولات جوی است؛ گفت: حجم آب موجود در سد اکباتان از ۲۱ میلیون متر مکعب در سال گذشته به ۱۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است و سند راهبردی مصرف بهینه آب با کار کارشناسی در جهادکشاورزی و منابع آب تنظیم شده است تا برنامه‌ای مشخص تا سال ۱۴۰۵ ترسیم شود.

کاهش کشت محصولات پر آب مانند سیب زمینی از جمله موارد مشخص شده در این سند است که در ۸ محور عمومی و ۶ محور اختصاصی تفهم نامه مشخص شده است.

محمد علی محمدی ادامه داد: میزان مصرف آب شهر همدان در تابستان یک هزار و ۸۰۰ لیتر آب در ثانیه است بنابراین برای تامین آب مورد نیاز از شیوه‌های جایگزین از جمله حفر و تجهیز هفت حلقه چاه، اجاره چاه‌های کشاورزی و مدیریت آب‌های سطحی رودخانه گنجنامه، دره مرادبیگ و خاکو استفاده می‌شود.

وی تاکید کرد: تامین آب آشامیدنی پایدار از جمله اولویت‌های شهرستان همدان است و برای آبرسانی از سد تالوار  ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار پرداخت شده و ۹۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز تخصیص یافته است.

 

کد خبر: 59424
  تاریخ خبر : 1401/02/11
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/02/11
 همایون
 68