پنجشنبه, 17 آذر 1401
مشروح خبر :: وضعیت بحرانی دشت‌های زنجان و ابهر به لحاظ سطح آب‌های زیرزمینی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان:

وضعیت بحرانی دشت‌های زنجان و ابهر به لحاظ سطح آب‌های زیرزمینی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت: در حال حاضر وضعیت دو دشت زنجان و ابهر به لحاظ سطح آب زیرزمینی بحرانی است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،اسماعیل افشاری اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت دو دشت زنجان و ابهر به لحاظ سطح آب زیرزمینی بحرانی است؛ چراکه برداشت آب در این دو دشت بیش از حد مجاز انجام می‌گیرد و سالانه سطح آب زیرزمینی در این دشت‌ها افت می‌کند.

وی با بیان اینکه حفر چاه غیرمجاز در هر منطقه‌ای از استان انجام می‌شود که تاثیرگذار بر افت سطح آب زیر زمینی است، افزود: اما بلافاصله بعد از اینکه شرکت آب منطقه‌ای از موضوع اطلاع یافت اقدام به انسداد می‌کند، با این وجود حتی در تعطیلات نوروز نیز گشت‌ها منظم پای کار بودند.

افشاری با بیان اینکه انسداد چاه‌های غیرمجاز در زنجان طبق برنامه انجام می‌شود، ادامه داد: چاه‌هایی که جدیدا حفر شده‌اند با سرعت بالایی، روند انسداد انجام می‌شود اما چاه‌هایی که اعلام می‌شود چندین دهه است حفر شده و غیرمجاز نیست، پرونده وارد سیر دیگری شده و بعد از استعلامات قاضی نظر نهایی را در خصوص چاه و انسداد آن صادر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سالانه تعداد چاه‌هایی که باید مسدود شود مشخص و منابع مورد نیاز آن تامین می‌شود، تصریح کرد: معمولا ۱۰۰ درصد اعتبارات تخصیص نمی‌یابد که متناسب با آن عملکرد نیز پایین می‌آید. سال گذشته ۲۶۶ حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شد و در اولویت‌بندی بیشتر چاه‌های عمیق مورد تاکید قرار داشت زیرا بیشترین تاثیر را بر کاهش سطح سفره‌های آب زیرزمینی دارد.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای زنجان با بیان اینکه فروش آب کشاورزی ممنوع است، خاطرنشان کرد: اما کشاورزان راهکاری که به کار می‌گیرند این است که آب چاه را با زمین اجاره می‌دهند و همین امر سبب می‌شود تا نتوان برای فروش آبی که رخ داده برخوردی انجام داد. با این حال در سطح کشوری به دنبال راهکاری هستند تا بازار محلی آب تشکیل شود اما فعلا به نتیجه نرسیده است.

کد خبر: 59434
  تاریخ خبر : 1401/02/11
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/02/11
 کارشناس روابط عمومی
 190