چهارشنبه, 6 مهر 1401
مشروح خبر :: کشت هندوانه در شهرستان درگزین ممنوع شد

مدیر منابع آب شهرستان رزن و درگزین:

کشت هندوانه در شهرستان درگزین ممنوع شد

مدیر منابع آب شهرستان‌های رزن و درگزین گفت: کشت هندوانه در شهرستان درگزین ممنوع شد

به گزارش شبکه خبری آب ایران، محمدرضا شکوهی گفت: در شهرستان‌های رزن و درگزین در راستای اجرای طرح تعادل‌بخشی در سال ۱۴۰۰،تعداد  ۹۷ حلقه چاه مسدود شد که ۷/۷ میلیون مترمکعب موجب جلوگیری از برداشت مازاد آب شهرستان رزن و درگزین شده و ۱۲۱ حلقه چاه به دستگاه کنتور هوشمند مجهز شده‌ است؛ همچنین در سال ۱۴۰۱، ۱۰ حلقه چاه غیر مجاز به عمق ۵۲۳ متر در مجموع و تخلیه بالغ بر ۱ میلیون متر مکعب پر شده است.

محمدرضا شکوهی افزود: در سال ۱۴۰۰ برای ۱۵۰ حلقه چاه عقد قرار داد انجام شده که امسال این کنتورها نصب خواهند شد.

وی با بیان اینکه برای کنترل منابع آب زیر زمینی شرایط مناسب‌تری را داریم ادامه داد: هیچ سدی برای بهبود بخشیدن به شرایط پیش‌بینی نشده و سد شنجور هم شرایط مناسب برای آب شرب را ندارد؛ وجود سد برای هر شهرستان کارشناسی و منطقی نیست.

مدیر منابع آب شهرستان‌های رزن و درگزین از کاهش ۴۰ درصدی بارش باران خبر داد و گفت: با توجه به کاهش بارش نسبت به سال گذشته و کاهش منابع آب زیر زمینی، اقدامات انسداد آب چاه‌ها، تعیین و تکلیف چاه‌های فاقد پروانه و معرفی به مراجع قضایی، پیگیری نصب کنتور بر چاه‌های مجاز انجام شده است.

شکوهی با اشاره به حذف محصولات پر آب بر کشاورزی در درگزین ادامه داد: با توجه به تصمیات مسئولین  شهرستان درگزین محصولات پر آب بر کشاورزی از کشت این شهرستان حذف شده و به هیچ عنوان کشاورزان نباید به کشت این محصولات اقدام کنند، همچنین استفاده از چاه‌های خانگی برای استفاده کشاورزی و باغداری آن  ممنوع می باشد.

وی خاطرنشان کرد: با کنتورهای نصب شده، سطح زیر کشت زمین‌های کشاورزی را کنترل می‌کنیم؛ همچنین اصلاح الگوی کشت در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد.

 

کد خبر: 59462
  تاریخ خبر : 1401/02/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/02/12
 همایون
 145