چهارشنبه, 6 مهر 1401
مشروح خبر :: هزار میلیارد تومان به طرح انتقال آب سد تالوار به همدان اختصاص یافت/ لزوم تقویت و تسریع روند اجرا

استاندار همدان در بازدید از روند اجرای پروژه انتقال آب سد تالوار به همدان مطرح نمود:

هزار میلیارد تومان به طرح انتقال آب سد تالوار به همدان اختصاص یافت/ لزوم تقویت و تسریع روند اجرا

استاندار همدان از اختصاص هزار میلیارد تومان برای تکمیل پروژه انتقال آب از سد تالوار به همدان خبر داد و گفت: تخصیص این میزان اعتبار نشانه اهمیت موضوع تامین آب پایدار برای مردم استان همدان است که دولت سیزدهم به آن توجه ویژه دارد.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، علیرضا قاسمی فرزاد  ، اظهار داشت: با پیگری های انجام شده ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه اختصاص یافت و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز به تازگی واریز شده و این موضع اقدام بی نظیری در طرح‌ها و پروژه هایی است که پس از انقلاب در کشور اجرا شده است.

وی با بیان اینکه پروژه انتقال آب از سد تالوار مشکل کمبود اعتبار ندارد، افزود: انتظار داریم قرارگاه خاتم الانبیا با افزایش توان فنی و تیم‌های کاری خطوط انتقال را با شتاب بیشتری اجرا کرده و طبق جدول زمان بندی این پروزه را به بهره برداری برسانیم. 

استاندار همدان خاطرنشان کرد: از ۱۰ کیلومتر خط انتقال، سه و نیم کیلومتر در منطقه سخت گذر و سنگلاخی است که انجام شده و بقیه عملیات در مسیر هموار واقع شده است که بی تردید ادامه عملیات لوله گذاری با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

وی افزود: مشکل کمبود لوله و خرید ورق از کارخانه فولاد مبارکه از موانع این پروژه بود که با پیگیری ها و دستور وزیر رفع شده و در روزهای آینده اولین بخش محموله مورد نیاز به پروژه تزریق می شود.

قاسمی فرزاد با اشاره به اینکه عملیات انتقال فرایند پیچیده و کاملا فنی است، افزود: این پروژه باید در طول ۱۷ سال گذشته انجام می‌شد که با همت دولت سیزدهم مطالبه دیرینه مردم همدان برآورده می شود.

وی تصریح کرد: سد تالوار وضعیت آبی خوبی دارد و ایستگاه پمپاژ شماره سه نیز به اتمام رسیده و ایستگاه های شماره ۱ و ۲ نیز در حال احداث است.

استاندار همدان گفت: درخصوص تامین پمپ‌های مورد نیاز قرارداد چهار ماهه منعقد شده بود که با پیگیری صورت گرفته و دستور وزیر عملیات خرید و نصب نیز شتاب گرفت و قرارداد خرید ونصب سوله های مورد نیاز هم تنظیم شده است.

قاسمی فرزاد با بیان اینکه در قسمت‌های مختلف سد و پایین دست آن مانند تصفیه خانه، ایستگاه های پمپاژ و حفاری و انتقال اکیپ‌ها مشغول کار هستند، تاکید کرد: قرارگاه خاتم الانبیا باید توان و امکانات خود را افزایش دهد.

وی افزود: به زودی با وزیر نیرو و فرمانده کل سپاه در راستای تقویت ماشین آلات و اکیپهای مستقر در این پروژه و نیز برق رسانی و تجهیزات مورد نیاز دیداری خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه سپاه در هر زمینه ای که وارد شده کار با سرعت و کیفیت بالا انجام شده است و امیدواریم به زودی پروژه انقال از سد تالوار به همدان نیز بهره برداری شود.

در ادامه این بازدید سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان هم گفت: خط انتقال لوله 130 کیلومتر تا تصفیه خانه همدان است و سه ایستگاه هم برای انتقال و پمپاژ آب در نظر گرفته شده است /120 کیلومتر از خط انتقال انجام شده و 10 کیلومتر باقی مانده هم در دست اجراست..

ضروری با بیان اینکه تصفیه خانه سه هزار و 800 لیتر در ثانیه در افق نهایی و هزار و 800 لیتر در ثانیه در افق اظطراری در دستور ساخت است افزود : تلاش می کنیم که قبل از شروع تنش آبی انتقال آب به همدان انجام شود/

وی با اشاره به میزان اعتبارات تخصیص یافته برای انتقال آب به همدان گفت : ما مشکل اعتبار نداریم و در سال 1400 / پانصد میلیارد تومان در اختیار شرکت آب منطقه ای قرار گرفته و به محض هزینه کرد قول 600 میلیارد تومان دیگر نیز داده شده است.

سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان تاکید کرد: در سال 1401 هم هر آنچه اعتبار نیاز باشد تامین می شود و وزارت نیرو حتی تا سه هزار میلیارد تومان را هم قول مساعدت داده است.

 

کد خبر: 59502
  تاریخ خبر : 1401/02/17
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/02/17
 همایون
 251