یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: کاهش ۱۰۰ میلیمتری میانگین بارش در استان کهگیلویه و بویراحمد

کاهش ۱۰۰ میلیمتری میانگین بارش در استان کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد در نشست ستاد مدیریت بحران استان، از کاهش۱۰۰ میلیمتری میانگین بارش ها نسبت به میانگین درازمدت در این استان خبر داد

به گزارش خبرگزاری آب ایران، آرش مصلح، در نشست ستاد مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه امسال با خشکسالی مواجهیم، افزود: میانگین بارش استان کهگیلویه و بویراحمد در دراز مدت ۶۵۱ میلیمتر بوده در حالی که امسال این میزان به ۵۵۰ میلیمتر رسیده که نسبت به میانگین درازمدت با ۱۰۰ میلیمتر کاهش مواجه بوده‌ایم.

مصلح گفت: این کاهش بارندگی بر روی تمام منابع آبی استان شامل آب های سطحی و زیرزمینی، سدها و شبکه ها تاثیر منفی خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه ۳۵۰۰ حلقه چاه در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: پنج هزار مجوز برداشت آب از منابع آب های سطحی شامل چشمه ها و رودخانه ها ، ۹ شبکه آبیاری زهکشی، پنج نیروگاه برق آبی و دو سد در حال بهره برداری داریم.

مصلح با اشاره به تبعات خشکسالی امسال تصریح کرد: خشکسالی امسال بر روی سه منبع آب شرب، صنعت و کشاورزی استان اثرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه خشکسالی امسال بر تأمین آب شرب شهرها و روستاها و عشایر استان تاثیر خواهد داشت، ادامه داد: هم اکنون ۲۶۰ روستای این استان با تنش آبی مواجه هستند و احتمال دارد آب چند شهر استان طی ماه‌های آینده با مشکل مواجه شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد، عنوان کرد: روزانه سطح ایستایی چاه های آب استان در حال اُفت و پایین رفتن است.

مصلح تاکید کرد: احتمالاً این کاهش آب‌ها روی فعالیت صنایع استان از جمله صنایع بزرگ همچون کارخانه سیمان مارگون نیز موثر خواهد بود که باید تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ شود.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه دولت، کشت برنج در کشور ممنوع و می بایست کشت های جایگزین صورت پذیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: برخی از ایستگاه های پمپاژ کشاورزی آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی بدون توجیه اقتصادی و سود دهی در اختیار کشاورزان است که باید در این زمینه چاره اندیشی شود، یک ایستگاه پمپاژ ۴۵۰ میلیون تومان هزینه برق دارد.

مصلح، افزود: مخزن سد کوثر به عنوان یک ذخیره مطلوب جهت عملیات آبگیری بالگردهای آبپاش در هنگام آتش‌سوزی جنگل‌های استان فراهم می باشد که براساس موقعیت دقیق و مناسبی که هماهنگ خواهد شد می توان مانند سنوات گذشته برداشت آب توسط بالگردهای هوافضای سپاه از آن برای امحاءآتش سوزی احتمالی انجام پذیرد، البته در این خصوص هماهنگی قبلی با آب منطقه ای و سد کوثر توسط ستاد بحران استان باید انجام پذیرد.

وی، تاکید کرد: سد کوثر گچساران با حجم مخزن ۵۸۰ میلیون مترمکعب آب یکی از ظرفیت های استان کهگیلویه و بویراحمد است.

کد خبر: 59586
  تاریخ خبر : 1401/02/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/02/20
 مسئول روابط عمومی
 97