سه‌شنبه, 5 مهر 1401
مشروح خبر :: افتتاح پروژه مخزن 400 هزار مترمکعبی و کانال 5.7 کیلومتری انتقال آب کشاورزی روستای آقابابا استان قزوین

افتتاح پروژه مخزن 400 هزار مترمکعبی و کانال 5.7 کیلومتری انتقال آب کشاورزی روستای آقابابا استان قزوین

پروژه مخزن 400 هزار مترمکعبی و کانال 5.7 کیلومتری انتقال آب کشاورزی روستای آقابابا از توابع شهرستان قزوین با حضور معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده سپاه صاحب الامر استان قزوین، فاطمه محمدبیگی نماینده مردم شریف قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین و جمعی از مدیران و مسئولین اجرایی و نظامی استان افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،سردار محمدرضا نقدی معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آیین افتتاح این پروژه اظهار داشت: دشت حاصلخیز قزوین یکی از بهترین دشت های کشور جهت تامین و تولید مواد غذایی استراتژیک می باشد که از این ظرفیت باید به مناسب ترین شکل ممکن استفاده کرد.


سردار محمدرضا نقدی افزود: این مخزن به طور سنتی قادر به آبیاری 100 هکتار از اراضی کشاورزی است، البته اگر کشاورزی منطقه به سمت استفاده از شیوه ها و مکانیزم های نوین آبیاری حرکت کند این مخزن توان آبیاری 400 هکتار از اراضی پایین دست را دارد که این موضوع لزوم و اهمیت حرکت به سمت استفاده از شیوه های نوین آبیاری را بیش از پیش آشکار می سازد.


سردار رفیعی آتانی فرمانده سپاه صاحب الامر استان نیز در مراسم بیان داشت: این پروژه یکی از طرحهای مهم آبرسانی روستایی محسوب می شود که با هزینه ای بالغ بر 143 میلیارد ریال توسط سازمان بسیج سازندگی استان با همکاری شرکت آب منطقه ای استان قزوین اجرا شده است.


یداله ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین نیز در حاشیه این مراسم با اشاره به اهداف اجرای این پروژه تصریح کرد: این پروژه با هدف تامین آب کشاورزی برای حدود 100 هکتار در حالت سنتی و 400 هکتار در صورت استفاده از شیوه های نوین آبیاری طراحی و اجرا شده است. وی اضافه کرد: رونق کشاورزی، تامین و امنیت غذایی منطقه، در کنار جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها از دیگر اهداف این پروژه می باشد.


مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین ادامه داد: منابع مالی این پروژه از محل تملک دارایی های استان و اعتبارات پروژه های محرومیت زدایی سپاه تامین گردیده و زمان اجرای پروژه نیز حدود 60 ماه بوده است.


ملکی در پایان در خصوص مشخصات فنی پروژه نیز گفت: طول کانال آبیاری از محل بند خاکی تا مخزن 5.7 کیلومتر و دبی جریان در کانال نیز 500 لیتر در ثانیه است. همچنین مخزن این پروژه نیز خاکی با پوشش ژئوتکسال و ژئوممبران با ظرفیت 400 هزار مترمکعب می باشد.

 

کد خبر: 59667
  تاریخ خبر : 1401/02/24
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/02/24
 خواجوی
 170