یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: ۵۱میلیون متر مکعب کسری آب سفره های زیرزمینی کهگیلویه و بویراحمد جبران شد

۵۱میلیون متر مکعب کسری آب سفره های زیرزمینی کهگیلویه و بویراحمد جبران شد

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد، ، گفت: سفره های زیرزمینی ۹ دشت مهم استان در سال ۱۳۹۷ نسبت به ابتدای دوره پایش در سال ۱۳۷۶بیش از ۹۰ میلیون متر مکعب کسری آب داشت که با اقدام های انجام شده ۵۱ میلیون متر مکعب آن جبران شده است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، روح الله اسدپور، مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد، با بیان این خبر، اظهار داشت: براساس آخرین پایش های صورت گرفته سفره های زیرزمینی دشت های کهگیلویه و بویراحمد ۴۱میلیون مترمکعب کسری آب دارد.
وی بیان کرد: امامزاده جعفر، لیشتر، دشت باشت،دشتروم،کلاچو،برمامیون و ممبی از مهمترین دشت های استان است.
مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: برداشت از چاه های غیرمجاز، اضافه برداشت از چاه های مجاز و خشکسالی های پیاپی از دلایل کاهش آب  سفره های زیرزمینی در این استان است.
اسدپور تاکید کرد: احداث و ترمیم طرح های تغذیه مصنوعی، پیشگیری از برداشت های غیرمجاز و اضافه برداشت از چاه های دشت های عوامل مهم بهبود آب سفره های زیرزمینی استان از سال ۱۳۹۷ تاکنون بوده است.
وی عنوان کرد: در زمان حاضر وضعیت آب سفره های زیرزمینی دشت های باشت، لیشتر و دشت روم بهبود یافته اما سفره های زیرزمینی ۶ دشت دیگر استان با آفت مواجه است.
اسدپور اظهار داشت: ترمیم سازه های تغذیه مصنوعی در ناصرآباد، گرگدا ، شیخ خواجه ، تنگ سپو،تنگ هیگون، ممبی و سولک از دلایل مهم بهبود وضعیت آب سفره های زیرزمینی استان بوده است.
وی بیان کرد: سازه های تغذیه مصنوعی آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد  ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب ظرفیت دارند.
مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: با انجام تغییرات سازه ای که در سال گذشته و امسال انجام شده میزان بهره وری از این طرح ها در مناطق ناصرآباد، گرگدا در دشت امامزاده جعفر و تنگ سپو در دهدشت از ۱۰درصد به ۹۵تا ۱۰۰درصد افزایش یافته است.
وی عنوان کرد: امسال نیز لایه روبی بند انحرافی طرح تغذیه مصنوعی در تنگ هیگون در کلاچو انجام شد و با تکمیل سرریزهای حوضچه ها بهره وری آن به ۱۰۰در صد خواهد رسید.
مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: تقویت سفره های زیرزمینی و پیشگیری از خسارت های سیل،کنترل رسوب و تقویت سفره های زیرزمینی  از مهمترین مزایای طرح های تغذیه مصنوعی است.
وی با اشاره به اینکه با بالا آمدن سطح آب زیرزمینی مدت زمان روشن کردن پمپ های چاه های کشاورزی کاهش می یابد تاکید کرد: صرفه جویی در مصرف برق،صرفه جویی در زمان  کاهش مصرف انرژی در زمان پیک مصرف از دیگر نتایج طرح های تغذیه مصنوعی است.
میانگین بارش ها در سال زراعی بصورت بلند مدت در کهگیلویه و بویراحمد ۶۵۱ میلیمتر است و از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۵۷۲میلیمتر  باران در این استان ثبت شده بود.
وی همچنین از بهبود وضعیت آب رودخانه بشار در اردیبهشت سال 1401 نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و افزود: در حالی که دبی آب ایستگاه کلات این رودخانه در سال گذشته 5.9 متر مکعب در ثانیه بود امسال به 8.2 متر مکعب بر ثانیه رسیده است.

 

کد خبر: 59843
  تاریخ خبر : 1401/02/31
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/02/31
 مسئول روابط عمومی
 132