چهارشنبه, 8 تیر 1401
مشروح خبر :: با افتتاح سد هراز علاوه بر افزایش ۱۴ درصدی مهار آب‌های سطحی، ۹۷هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان نیز سیراب خواهند شد.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای مازندران گفت؛

با افتتاح سد هراز علاوه بر افزایش ۱۴ درصدی مهار آب‌های سطحی، ۹۷هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان نیز سیراب خواهند شد.

حیدر داودیان معاون طرح و توسعه این شرکت گفت: با افتتاح سد هراز علاوه بر افزایش ۱۴ درصدی مهار آب های سطحی استان، ۹۷هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان نیز سیراب خواهند شد.

 به گزارش خبرگزاری آب ایران ،وی اظهار نمود: مدت زمان برنامه پیش بینی شده برای اجرای این طرح پنج سال بود که به دلیل محدودیت منابع مالی به این مهم دست نیافتیم ولی در پی سفر اخیر ریاست محترم جمهور به استان مازندران بودجه ۱۲۰ میلیارد تومانی به این طرح اختصاص داده شد و در نتیجه کار سرعت بیشتری گرفت و امیدواریم در سال ۱۴۰۳ شاهد بهره برداری از بزرگترین سد هسته رسی شمال کشور باشیم.

 داودیان افزود: باتوجه به حجم ترافیک در محدوده سد، جاده جایگزین نیز به طول ۱۱ کیلومتر درحال ساخت می باشد.

 معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای مازندران درخصوص دپوی زباله در  محیط پیرامون این سد گفت: از نظر تداخل آب با دپوی زباله مشکلی وجود ندارد و به منظور مدیریت جلوگیری از ورود شیرابه های این زباله ها به داخل رودخانه منتظر تصویب نهایی طرح هستیم تا عملیات اجرایی آن آغاز شود که لازمه این امر تعریف محل جدید برای دپوی این زباله ها است.

 سد هراز ۶۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد که با ساخت آن علاوه بر افزایش ۱۴ درصدی مهار آب‌های سطحی و تامین آب ۹۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی، آب شرب ۹شهر و ۴۴۰ روستا، سالانه ۱۷۰ گیگا وات برق نیز تولیدخواهد شد.

کد خبر: 59845
  تاریخ خبر : 1401/02/31
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/02/31
 مدیر روابط عمومی
 88