چهارشنبه, 8 تیر 1401
مشروح خبر :: لزوم نظارت دانشگاه ها بر طرح های سازگاری با کم آبی در استان هرمزگان

در جلسه کمیته تحقیقات مطرح شد

لزوم نظارت دانشگاه ها بر طرح های سازگاری با کم آبی در استان هرمزگان

جمشید عیدانی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت :دانشگاه ها ی استان می توانند به عنوان نهاد های مستقل، بر طرح های مربوط به سازگاری با کم آبی به طور جدی وارد شوند و با اعمال نظارت بر پروژه ها مشکل نبود معیار سنجش و ارزیابی را مرتفع کنند.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان در جلسه مشترک با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه های آزاد اسلامی، دانشگاه هرمزگان، جهاد دانشگاهی، دانشگاه پیام نور ، نماینده سازمان محیط زیست هرمزگان و جمعی از معاونین و مدیران شرکت آب منطقه ای هرمزگان در سالن جلسات شرکت آب منطقه ای بر گزار شد گفت: تشخیص، تصمیم و دستور سه رکن اساسی هر اقدامی است که رخداد خطا و اشتباه در بخش نتیجه اش انحراف از مسیر رسیدن به هدف اصلی است. لذا نظارت و کنترل اجرای طرح ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

جمشید عیدانی با اشاره به مراحل مختلف تهیه و انتقال آب گفت: خوشبختانه در حال حاضر ما در استان هرمزگان در موضوع تامین آب مشکلی نداریم و بیشترین موضوعی که می بایست از ناحیه دانشگاه به آن توجه کرده به آن ورود کند موضوع انتقال ، توزیع و مصرف آب است.

وی ادامه داد: وجود الگوی مطوب و کاربردی برای کشاورزی پایدار می تواند از موضوعات با اهمیت در این زمینه باشد. همچنین برای داشتن مدیریت صحیح مصرف آب می توان از پساب تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس در آبیاری فضای سبز  شهری استفاده کرد.

در ادامه این جلسه هر یک از اعضای هیات علمی و نمایندگان سازمان­های حاضر ، به بیان  ایده ها و راهکارهای مورد نظر در خصوص رفع موانع و مشکلات حوزه آب پرداختند که از مهمترین این موضوعات می توان به تشکیل کارگروه­های تخصصی برای بررسی چالش­های حوزه آب، تمرکز بر مدیریت یکپارچه منابع آب برای کاهش مشکلات آبی، ایجاد حلقه ارتباطی بین اندیشمندان و تصمیم سازان بخش آب، توجه به قابلیت اجرای پروژه های آبخیزداری و طرح های بزرگ نمکزدایی در استان، آموزش و آگاهی بیشتر کشاورزان برای استفاده از آب خاکستری در منازل، اهمیت تامین آب کمربند سبز شهری با توجه به وجود ریزگردها اشاره کرد.

کد خبر: 59933
  تاریخ خبر : 1401/03/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/03/05
 کارشناس روابط عمومی ۲
 47