چهارشنبه, 8 تیر 1401
مشروح خبر :: اصلاح برداشت از منابع آب زیرزمینی بدون مشارکت بهره برداران و کشاورزان امکان پذیر نیست

اصلاح برداشت از منابع آب زیرزمینی بدون مشارکت بهره برداران و کشاورزان امکان پذیر نیست

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی اعلام کرد : با توجه به ممنوعیت 8 دشت از مجموع 11 دشت استان ، اصلاح پروانه های چاههای کشاورزی به دلیل عدم وجود ظرفیت لازم در آبخوانها اجتناب ناپذیر است البته این موضوع قطعا با مشارکت بهره برداران می بایست انجام شود.

 به گزارش خبرگزاری آب ایران، سید عقیل مرتضوی در نشست شورای حفاظت منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان گفت : تصمیم گیری در خصوص نحوه اجرای ضرایب تعدیل پروانه ها بر عهده شورای حفاظت منابع آب استان می باشد .

او افزود: وضعیت منابع آب استان در شرایط سختی قرار دارد و ابلاغ میزان آب قابل تحویل توسط وزارت نیرو صورت گرفته و بر اساس آن طی یک برنامه سه ساله برداشت از منابع آب زیرزمینی می بایست متعادل گردد .

وی گفت : کشاورزان در سال های گذشته در این زمینه همکاری لازم را داشته اند و همچنان درخواست همیاری و کمک از آنها را داریم تا در مدیریت منابع آب بیش از پیش موثر باشند.

او تصریح کرد: درنشست های تخصصی برگزار شده با نماینده کشاوزان، میزان کشت برنج 50 درصد کاهش یافت و همچنین تحویل آب برای کشت بهاره ممنوع و برای کشت پاییزه نیز محدود شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی هم در این نشست گفت: استان خراسان شمالی صنعتی نیست و بیشتر درآمد مردم از کشاورزی و دامداری و منابع آب استان بسیار محدود است.

 رشیدی افزود: برای مدیریت منابع محدود آب استان و جلب مشارکت بهره برداران ، پیشنهاد تعدیل پلکانی ضرایب دشت های استان در این شرایط بسیار مناسب است.

او گفت: تعدیل زمانی صورت گیرد که مجبور باشیم و اجبار ما در این زمینه، ضرورت تامین آب شرب شهری و روستایی است.

 رشیدی بر تغییر الگوی کشت استان تاکید کرد و افزود: در این کار بایستی با کشاورزان تفاهم شود  تا از شرایط بحران عبور کنیم.

برخورد با چاههای غیر مجاز، بررسی و پیگیری حقابه استان از رودخانه اترک و برخورداری قانونی مردم از این حق از دیگر تاکیدات معاون هماهنگی امور عمرانی در این نشست بود.

وضعیت مخازن سدهای استان نیز در این نشست بررسی و اعلام شد که سدهای استان توان ذخیره سازی 234 میلیون متر مکعب آب را دارند در حالی که اکنون فقط 80 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده است که نسبت به سال گذشته 28 درصد کاهش را نشان می دهد. 

در نشست شورای حفاظت منابع آب استان نمایندگان کشاورزان نیز حضور داشتند و نظرات و دیدگاه های خود را مطرح کردند.

کد خبر: 59968
  تاریخ خبر : 1401/03/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/03/07
 مدیر روابط عمومی
 43