چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: شناسایی 1179 چاه غیر مجاز دراستان کهگیلویه و بویراحمد

شناسایی 1179 چاه غیر مجاز دراستان کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد، گفت: ازسال ۱۳۸۴ تاکنون1179حلقه چاه غیرمجاز با حجم تخلیه ۶۵ میلیون متر مکعب در استان شناسایی شده است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، آرش مصلح، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان، گفت: در این مدت، ۴۸۶ حلقه چاه غیر مجاز در کهگیلویه و بویراحمد پر و مسلوب المنفعه شده که ۷۲ حلقه از این میزان در سال ۱۴۰۰ پر شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد، با بیان اینکه پلمپ چاه‌های آب غیرمجاز با هدف کاهش افت سفره‌های زیرزمینی انجام می‌شود، تصریح کرد: تعداد کل چاه های مجاز در استان برای تمامی مصارف شامل آشامیدنی، صنعت و کشاورزی ۲هزار و۸۲۷ حلقه است.
وی، افزود: دشت های باشت، امامزاده جعفر، لیشتر، کلاچو، دهدشت، دشتروم و یاسوج از جمله دشت های مهم کهگیلویه و بویراحمد هستند.
مصلح، اظهار داشت: میزان برداشت اضافه از چاه های مجاز استان در سال گذشته ۹۸۰ هزار متر مکعب برآورد شده است.
وی، از همه بهره برداران حوزه کشاورزی در سطح استان خواست تا علاوه بر رعایت الگوی کشت مناسب و تعامل با شرکت آب منطقه ای، از هرگونه برداشت بی رویه و غیرمجاز، بویژه از منابع زیرزمینی خودداری کنند.
شایان ذکر است که استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن یک درصد مساحت و جمعیت کشور در جنوب غربی ایران به علت برخورداری از شرایط آب و هوایی مساعد بیش از ۱۰ درصد از روان آب های کشور معادل ۱۰ میلیارد متر مکعب آب را به خود اختصاص داده است.

 

کد خبر: 60052
  تاریخ خبر : 1401/03/09
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/03/09
 مسئول روابط عمومی
 232