پنجشنبه, 17 آذر 1401
مشروح خبر :: لزوم تدوین نظام مدیریت آب در کشور

وزیر نیرو در جلسه شورای اداری استان زنجان

لزوم تدوین نظام مدیریت آب در کشور

علی اکبر محرابیان ،وزیر نیرو در جلسه شورای اداری استان زنجان گفت:هدر رفت آب در کشور ۲۰ تا ۵۰ درصد است و تدوین نظام مدیریت آب در کشور ضروری است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،وزیر نیرو امروز در محل استانداری زنجان در جمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی واعضای شورای اداری استان حضور یافت و در جریان وضعیت منابع آبی استان و چالش‌های پیش رو قرار گرفت .وی با بیان اینکه در حال حاضر بعد از بررسی‌های فراوان یک وفاق کلی در حوزه توزیع و تخصیص آب به وجود آمده است و  در حال بررسی در شورای عالی آب است، گفت: این طرح با نام نظام مدیریت آب با حضور اساتید حوزه‌های مختلف بعد از روزها و ساعت‌ها برگزاری جلسات متعدد طراحی و ارائه شده است.

محرابیان با تاکید بر بالا بودن هدر رفت آب در کشور که بین ۲۰ تا ۵۰ درصد را شامل می‌شود، افزود: در دنیای کنونی در مدیریت‌های منابع آب ارزشمندترین مورد آب پساب است، چرا که سایر منابع آبی از جمله آب‌های سطحی ناپایدار هستند و در حال حاضر کشور در حال تنظیم آیین نامه‌های باز تخصیص پساب است تا بتوان نیازهای اساسی را در این حوزه تامین کرد‌.

وزیر نیرو به پیشنهادهای ارائه شده در جلسه که توسط نمایندگان مردم استان زنجان در شورای اسلامی برای رفع مشکلات حوزه آب استان مطرح شد اشاره کرد و گفت: هر چند نگاه من به این پیشنهادات مثبت است، ولی پاسخگویی به آنها نیازمند کار کارشناسی است و الگوی ذهنی من در مورد این پیشنهادات مثبت است، بنابراین یک تیم مشترک بین استان و وزارتخانه تشکیل می‌شود تا پاسخگویی به پیشنهادها بعد از بررسی در آن تیم ارائه شود کما اینکه در مورد زنجان پیشنهادات ارائه شده قابل پذیرش است مگر اینکه گروه کارشناسی نظرات قابل قبولی برای استان مبنی بر تغییر پیشنهادات ارائه دهند.
وی با تاکید بر اینکه بر عهدی که برای رعایت عدالت و شفافیت در امور بسته‌ایم پایبند هستیم، افزود: می‌توان با اقداماتی عقب‌ماندگی‌های زنجان را در حوزه تخصیص آب که قابل پیش بینی هم هست، تامین کرد.
 محرابیان با بیان اینکه خط انتقال آب به منطقه از تالوار همین امسال آغاز خواهد شد، گفت: ما متعهد به تامین حقوق مردم منطقه از این سد هستیم.
 محرابیان به آغاز اجرای طرح جهاد آبرسانی به روستاهای کد دار استان اشاره و تاکید کرد: پیشنهاد من تشکیل جلسه به صورت هفتگی و برآورد اقدامات انجام شده است چرا که تخصیص اعتبار در  این حوزه ۱۰۰ درصد و نقدی است و اگر اعتبارات در این طرح جذب نشوند باید مسئولان استانی پاسخگو باشند.

در این جلسه،اسماعیل افشاری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان ضمن تشریح سیمای طرح های در دست اجرای سدمراش ،بلوبین و مشمپا به سوالات طرح شده پاسخ داد.

کد خبر: 60096
  تاریخ خبر : 1401/03/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/03/10
 کارشناس روابط عمومی
 241