یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: بازدید استاندار کردستان از بزرگترین طرح آبرسانی در استان/انتقال آب سالم با خط انتقال ۱۴۳ کیلومتر به بیجار و حسن آباد یاسوکند

بازدید استاندار کردستان از بزرگترین طرح آبرسانی در استان/انتقال آب سالم با خط انتقال ۱۴۳ کیلومتر به بیجار و حسن آباد یاسوکند

استاندار کردستان در بازدیدی که به همراه مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای و جمعی از مدیران استانی از شبکه انتقال آب سد سیازاخ دیواندره به شهرهای بیجار، حسن آباد یاسوکند و ۱۳۰ روستای در مسیر انجام داد گفت: برای این طرح یک بازه زمانی سه ساله با چهار هزار و۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ، اسماعیل زارعی کوشا در سفر به شهرستان بیجار و حضور در محل سد تالوار در میان جمعی از کشاورزان و مردم بخش چنگ الماس ضمن تأکید بر حق مردم برای برخورداری از آب این سد، گفت: مطالبات مردم منطقه و کشاورزان کاملا به حق است و ما از راه‌های مختلف پیگیر احقاق آن هستیم.

وی با بیان اینکه ما از مدتها پیش جلسات مختلفی را در وزارت نیرو و استان برای بررسی سد تالوار و گرفتن تخصیص‌های مناسب برگزار کرده‌ایم، گفت: در هفته آینده یک تیم کارشناسی برای بازنگری در تخصیص آب به استان سفر می‌کنند و نتیجه بررسی‌های خود را به وزارت نیرو اعلام می‌کنند.

این مقام مسئول عنوان کرد: آنچه برای ما حائز اهمیت است گرفتن تخصیص کافی آب برای شرب و کشاورزی مردم شهرستان بیجار و بخش چنگ الماس است که خوشبختانه وزارت نیرو هم نسبت به این موضوع عنایت ویژهای دارند.

استاندار کردستان تاکید کرد که این پروژه جزو طرح‌های اولویت‌دار استان است و تلاش خواهیم کرد با تامین اعتبار مناسب در یک بازه زمانی معقول به بهره‌برداری برسد.

انتقال آب سالم با خط انتقال 143 کیلومتر به بیجار و حسن آباد یاسوکند

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان نیز در این بازدید با بیان اینکه در حال حاضر این پروژه بزرگترین پروژه آبرسانی استان می باشد اظهار کرد: این پروژه از محل پایاب سدسیازاخ شهرستان دیواندره با یک ایستگاه پمپاژ شروع با جانمایی ٦۳ کیلومتر لوله ۱۰۰۰ تا چنگیز قعله (محل احداث تصفیه خانه) و با حدود٨۰ کیلومتر لوله ٤۰۰ آب پاک، از تصفیه خانه تا حسن آباد یاسوکند که جمعا ۱٤۳ کیلومتر است، انجام خواهد شد.

 آرش آریانژاد با توجه به اینکه با بهربرداری از این پروژه آب سالم و پایدار در اختیار شهروندان بیجار، حسن‌آباد یاسوکند و روستاهای در مسیر قرار خواهد گرفت، اذعان داشت: براساس تخصیص‌های صورت گرفته برای این طرح، می‌توان تمام طرح‌های صنعتی و صنایع وابسته به کشاورزی را استارت زد.

کد خبر: 60503
  تاریخ خبر : 1401/03/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/03/29
 مدیر روابط عمومی
 146