یکشنبه, 12 آذر 1402
مشروح خبر :: رها سازی ۲۰۶ میلیون مترمکعب آب از سدکوثر گچساران

رها سازی ۲۰۶ میلیون مترمکعب آب از سدکوثر گچساران

مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: از این سد ۲۰۶ میلیون مترمکعب آب در سال آبی جاری برای مصارف مختلف رهاسازی شده است

به گزارش خبرگزاری آب ایران ، اکبر خدری، مدیر بهره برداری و نگهداری از سد کوثر گفت: در حال حاضر ۸۸.۶۹ درصد از گنجایش مخزن۵۴۷ متر مکعبی سد کوثر پُر شده ولی میزان ورودی آب به این سد در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه قبل کاهش داشته است.

وی بیان کرد: میزان ورودی آب در سال آبی جاری به سد کوثر ۲۶۷ میلیون متر مکعب بوده در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۳۱۰ میلیون متر مکعب بوده است.

مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با اشاره به اینکه حجم ذخیره آب این سد هم اکنون ۴۸۵ میلیون متر مکعب است، تصریح کرد: از این سد ۲۰۶ میلیون متر مکعب آب در سال آبی جاری برای مصارف مختلف رها سازی شده است.

خدری عنوان کرد: از این‌میزان آب ۱۰۳ میلیون متر مکعب برای مصرف آشامیدنی استان‌های جنوبی کشور از ابتدای مهر سال گذشته تاکنون رهاسازی شده است.

وی گفت: در سال آبی گذشته بیش از ۹۳.۸۹ میلیون متر مکعب برای مصرف آب شرب رها سازی شده بود.

مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران خاطرنشان کرد: در این مدت عنوان شده ۳۹.۳۷ میلیون متر مکعب آب کشاورزی، ۲.۵۱میلیون متر مکعب آب صنعت و ۶۱.۴۵ میلیون متر مکعب برای سایر مصرف (زیست محیطی) در این سد رهاسازی شده است.

خدری با اشاره به اینکه نرمال تراز مخزن بتنی این سد از سطح دریا ۶۲۵متر است، بیان کرد: هم اکنون تراز این سد بیش از ۶۲۰ متر است.

وی افزود: سد کوثر یک سد مهم و استراتژیک است که آب بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت در جنوب کشور را تامین می‌کند.

مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران ادامه داد: در سال آبی جاری ۱۵ میلیون متر مکعب آب از سد کوثر تبخیر شد که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۱۳.۳۴ میلیون متر مکعب بوده است.

کد خبر: 60504
  تاریخ خبر : 1401/03/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/03/29
 مسئول روابط عمومی
 229