پنجشنبه, 17 آذر 1401
مشروح خبر :: بیش از ۸۸ درصد ظرفیت سد کوثر گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد پُر است

بیش از ۸۸ درصد ظرفیت سد کوثر گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد پُر است

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گفت:بیش از ۸۸ درصد ظرفیت سد کوثر گچساران پُر است ولی میزان ورودی آب به این سد در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه قبل کاهش نشان می دهد

به گزارش خبرگزاری آب ایران ، اکبر خدری، مدیر بهره برداری و نگهداری از سد کوثر گفت: میزان ورودی آب در سال آبی جاری به سد کوثر ۲۶۷ میلیون متر مکعب بوده در حالی که در مدت مشابه ۳۱۰ میلیون متر مکعب بوده است.

وی حجم ذخیره آب سدکوثر در گچساران را هم اکنون ۴۸۵ میلیون متر مکعب  عنوان کرد و اظهار داشت: ۲۰۶ میلیون متر مکعب آب در سال آبی جاری برای مصارف مختلف رها سازی شده است.

خدری گفت: ۱۰۳ میلیون متر مکعب از این میزان آب  برای مصرف آشامیدنی استان‌های جنوبی کشور از ابتدای مهر سال گذشته تاکنون رهاسازی شده است.

وی تصریح کرد: این در حالی است که در سال آبی گذشته بیش از ۹۳.۸۹ میلیون متر مکعب برای مصرف آب شرب رها سازی شد.

خدری اظهار داشت: در این مدت همچنین ۳۹.۳۷ میلیون متر مکعب آب کشاورزی، ۲.۵۱میلیون متر مکعب آب صنعت و ۶۱.۴۵ میلیون متر مکعب برای سایر مصرف (زیست محیطی) در این سد رهاسازی شده است.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه نرمال تراز مخزن بتنی این سد از سطح دریا ۶۲۵متر است، گفت: هم اکنون تراز این سد بیش از ۶۲۰ متر است.

وی ابراز کرد: سد کوثر یک سد مهم و استراتژیک است که آب بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر  جمعیت در جنوب کشور را تامین می‌کند.

خدری تصریح کرد: ۱۵ میلیون متر مکعب آب در سال آبی جاری از سد کوثر تبخیر شد که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۱۳.۳۴ میلیون متر مکعب بوده است.

مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر با بیان اینکه ۲۴۳ میلیون مترمکعب آب  در سال آبی گذشته از سد کوثر رهاسازی شد افزود: در حالی که این میزان در سال آبی جاری بیش از ۲۰۳ میلیون متر مکعب بوده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون دبی خروجی کل سد کوثر ۱۱.۴۲ متر مکعب بر ثانیه و دبی ورودی ۸.۱۷ متر مکعب بر ثانیه است.

خدری گفت: سد کوثر آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا در استان های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس را تأمین می کند.

کد خبر: 60505
  تاریخ خبر : 1401/03/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/03/29
 مسئول روابط عمومی
 126