چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: رودخانه منور تپه اسدآباد لایروبی شد

مدیر منابع آب شهرستان اسدآباد اعلام کرد:

رودخانه منور تپه اسدآباد لایروبی شد

مدیر منابع آب شهرستان اسدآباد گفت: عملیات لایروبی و پاکسازی مسیر رودخانه «منور تپه» به سمت شهر آجین با بهره گیری از چند دستگاه ماشین‌آلات سنگین انجام شد.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، امین اظهری افزود: با توجه به شرایط خشکسالی و احتمال وقوع باران های سیلابی، در سال ۱۴۰۱ و به منظور کاهش خسارت به اراضی کشاورزی، باغ ها، منازل مسکونی و زیرساخت ها، چند نقطه حادثه خیز رودخانه ها نیز شناسایی شده است.

وی اظهار داشت: به تازگی لایروبی بازه هایی از رودخانه های این شهرستان از محل اعتبارات استانی آغاز شده که تا پایان تیرماه امسال به پایان خواهد رسید.

اظهری تصریح کرد: لایروبی رودخانه‌ها یکی از مهم‌ترین مسائلی است که به هنگام بارندگی شدید می‌تواند خطر جاری شدن سیلاب را کاهش داده و از ورود آب به مناطق اطراف جلوگیری کند و همه ساله لایروبی و ساماندهی مسیر نقاط بحرانی و حادثه‌ساز در اولویت کاری است.

وی با اشاره به اینکه لایروبی رودخانه منور تپه به طول یک هزار و ۶۰۰ متر به سمت شهر آجین صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: عملیات لایروبی به عرض هشت متر و عمق متوسط ۷۵ سانتی متر و حجم خاک برداری ۹ هزار و ۶۰۰ متر مکعب، با تلاش نیروهای شرکت آب منطقه‌ای صورت گرفته است.

مدیر منابع آب شهرستان اسدآباد با اشاره به اینکه آزادسازی حریم رودخانه و رفع تصرف های صورت گرفته، یکی دیگر از اهداف این لایروبی است، گفت: با این لایروبی، عملیات انتقال آب به پایین دست، به راحتی صورت می‌گیرد.

وی افزود: عملیات لایروبی تالاب پیرسلمان نیز به همکاری سازمان محیط زیست طی روزهای آینده آغاز می‌شود.

اظهری با اشاره به اینکه لایروبی رودخانه قره باغ از دیگر برنامه های پیش رو است، اظهار داشت: استخر تغذیه مصنوعی خنداب که نقش موثری در تامین آب آشامیدنی دارد نیز در برنامه های آتی شرکت آب منطقه ای، لایروبی می‌شود.

 

کد خبر: 60535
  تاریخ خبر : 1401/03/31
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/03/31
 همایون
 257