پنجشنبه, 20 مرداد 1401
مشروح خبر :: ذخایر آب سدهای استان به 446 میلیون مترمکعب رسید/ میزان پرشدگی سدهای استان 33 درصد است

آخرین وضعیت ذخایر سدهای بزرگ استان اصفهان؛

ذخایر آب سدهای استان به 446 میلیون مترمکعب رسید/ میزان پرشدگی سدهای استان 33 درصد است

مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: مجموع ذخیره آب سدهای بزرگ استان اصفهان در اولین روز تابستان به 446میلیون مترمکعب رسید.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،احسان الله امینی یکم تیرماه با اشاره به آخرین وضعیت ذخیره آبی شش سد بزرگ استان اصفهان تا پایان خرداد ماه سال جاری، اظهار کرد: ذخیره سد مخزنی زاینده رود با ظرفیت نرمال یک میلیارد و 250 میلیون متر مکعب امروز به 366 میلیون مترمکعب رسید.

وی با بیان این که ذخیره آبی سد زاینده رود نسبت به سال گذشته 18درصد کاهش داشته است، ادامه داد: در مقایسه با بلندمدت (۵۰ سال)، ذخیره آب این سد 62 درصد کاهش یافته است.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به وضعیت سد گلپایگان اشاره کرد و گفت: این سد در حال حاضر 33 میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد و حجم آن نسبت به سال گذشته در مدت زمان مشابه 53 درصد و در مقایسه با بلند مدت 19درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی افزود: ذخیره سد قره‌آقاچ سمیرم به 23میلیون مترمکعب رسیده است.

امینی با بیان این که ذخیره سد حنای سمیرم تا امروز به 9.3میلیون مترمکعب رسیده است، تصریح کرد: حجم این سد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 15 میلیون مترمکعب بوده 36 درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت 47درصد کاهش ذخیره آبی دارد.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ادامه داد: سد خمیران در تیران و کرون تا امروز 5.6 میلیون مترمکعب ذخیره آبی داشته است و ذخیره این سد نسبت به سال گذشته 4 درصد افزایش داشته است.

امینی افزود: سد باغکل واقع در مجاورت شهر خوانسار نیز هم اکنون 2.2 میلیون مترمکعب آب دارد و  بر این اساس حجم آبی سد باغکل در مقایسه با سال قبل 17درصد افزایش نشان می‌دهد.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به این که میزان پرشدگی سدهای استان 33 درصد است، خاطر نشان کرد: بررسی وضعیت سدهای استان نشان می‌دهد که  میزان پرشدگی سدها نسبت به میانگین بلند مدت با کاهشی معادل 56 درصد مواجه بوده است.

امینی با تأکید بر این که حوضه زاینده رود دیگر توانی برای بارگذاری های جدید ندارد، افزود: با توجه به شرایط موجود آبی استان، صرفه جویی و استفاده بهینه از آب را در همه بخش‌ها از جمله آب شرب، صنایع، کشاورزی ضروری است.

کد خبر: 60553
  تاریخ خبر : 1401/04/01
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/04
 پرستو ایران پور
 73