پنجشنبه, 20 مرداد 1401
مشروح خبر :: انسداد 211 حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران

طی سه ماهه نخست سال جاری انجام شد؛

انسداد 211 حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران

مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران، از انسداد 211 حلقه چاه غیرمجاز با مجموع عمق بیش از هفت هزار متر و جلوگیری از تخلیه سالانه بیش از یک میلیون مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی توسط امورهای منابع آب استان تهران طی سه ماه ابتدایی سال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، "حسن زحمتکش" ضمن اعلام این خبر، تصریح کرد: در راستای اجرای قانون احیا و تعادل بخشی و حفاظت از منابع آب‌های زیرزمینی، با تلاش مستمر کارشناسان واحد حقوقی و اکیپ های گشت و بازرسی و نظارت امورهای منابع آب استان تهران طی سه ماه ابتدایی سال، تعداد 211 حلقه چاه غیر مجاز با مجموع عمق بیش از هفت هزار و 100 متر پر و مسدود شده است.

وی با تاکید بر اینکه این اقدام در راستای قانون احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی انجام شده است، افزود: با این اقدامات از تخلیه سالانه بیش از یک میلیون و 323 هزار متر مکعب آب از سفره های زیرزمینی در استان تهران جلوگیری به عمل آمد.

زحمتکش با تاکید بر اینکه به منظور مدیریت منابع آب های زیرزمینی و کنترل میزان بهره برداری از چاه های پروانه دار و کمک به تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی دشت های استان، در سه ماهه نخست سال  نسبت به نصب 185 دستگاه کنتور حجمی هوشمند اقدام به عمل آمد، گفت: کاهش میزان مصرف آب، کاهش هدر رفت آب، تغییر الگوی کشت و مدیریت و کنترل میزان بهره برداری از چاه‌های مجاز (با مصارف شرب، کشاورزی و صنعت) از جمله مواردی است که نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های دارای پروانه بهره برداری را به یکی از پروژه های مهم طرح تعادل بخشی تبدیل کرده است.

وی با اشاره به تقلیل منصوبات 14 حلقه چاه مجاز، در محدوده عملکرد امورهای منابع آب استان تهران در سه ماهه نخست سال گفت: با انجام این اقدام، در مصرف بیش از 747 هزار مترمکعب آب در سال صرفه جویی شد.

مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت در ادامه ضمن تشکر از همکاری خوب دستگاه قضایی برای برخورد با متخلفان و متجاوزان به منابع آب سطحی و زیرزمینی، اظهار داشت: طی سه ماهه نخست سال، 23 دستگاه اداوات حفاری چاه غیر مجاز توقیف و به پارکینگ منتقل شده است که امیدواریم با ادامه همکاری مشترک با دستگاه قضایی بتوانیم نسبت به اعمال قانون و برخورد با متخلفان، بیش از پیش اقدام نماییم.

زحمتکش در پایان با اشاره به اهمیت ویژه پروژه انسداد چاه های غیر مجاز و تاثیر آن در حفظ و حراست از منابع آب زیرزمینی، تصریح کرد: برنامه ریزی های مختلفی به منظور تحقق اهداف مورد نظر انجام شده و امورهای منابع آب استان تهران در نقش حاکمیتی خود و عمل به وظیفه ذاتیشان که حفاظت و حراست از منابع آب های زیرزمینی و سطحی می باشد، نهایت تلاش و همت خود را به کار خواهند بست.

کد خبر: 60603
  تاریخ خبر : 1401/04/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/05
 شیخ الاسلامی
 58