پنجشنبه, 20 مرداد 1401
مشروح خبر :: هفته آینده ۳ حوضه آبریز اصلی کشور بدون بارش خواهد بود

بر اساس پیش‌بینی موسسه تحقیقات آب:

هفته آینده ۳ حوضه آبریز اصلی کشور بدون بارش خواهد بود

موسسه تحقیقات آب اعلام کرد: بر اساس پیش بینی‌ها هم‌زمان با افزایش دمای هوا در کشور از میزان بارش‌ها کاسته شده به‌گونه‌ای که هفته جاری تقریبا حوضه اصلی آبریز بدون بارش بوده اما هفته آینده ضمن آنکه میزان بارش‌ها ناچیز است، ۳ حوضه آبریز اصلی بدون بارش خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،گزارش تازه موسسه تحقیقات آب بیانگر آن است که هفته جاری، وقوع بارش‌های پراکنده برای مناطق واقع در شمال غرب و جنوب شرق کشور قابل پیش‌بینی بود اما با توجه ‌به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته دوم منتهی به ۱۷ تیرماه، وقوع بارش‌ها در بیشتر مناطق کشور ناچیز خواهد بود.
حوضه آبریز دریای خزر این هفته بیشینه بارش ۴۵ میلی‌متری و متوسط محدوده یک میلی‌متری را تجربه کرد که بیشترین میزان در بین حوضه‌های آبریز کشور است.
وضعیت بارش در حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان هم بیشینه بارش ۱۵ میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را شاهد و حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم این هفته بیشینه بارش ۷ میلی‌متری داشت که متوسط محدوده ندارد.
این هفته ۳ حوضه آبریز فلات مرکزی، قره قوم و مرزی شرق ازنظر میزان بارش شرایط یکسانی را تجربه کردند و بیشینه بارش آن‌ها یک میلی‌متر و متوسط محدوده صفر میلی‌متری داشتند.
بر این اساس، این هفته از مجموعه ۳۰ حوضه آبریز درجه‌دو ۱۷ حوضه بدون بارش است بطوریکه حوضه آبریز دریای خزر که در هفته منتهی به ۱۰ تیرماه شاهد بارش متوسطی بود، در هفته منتهی به ۱۷ تیرماه شاهد کم‌ترین میزان بارش خواهد بود به‌نحوی که بیشینه بارش یک میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را تجربه خواهد کرد.
مقام پربارش‌ترین حوضه‌های آبریز اصلی در هفته منتهی به ۱۷ تیرماه متعلق خواهد بود به حوضه آبریز فلات مرکزی با بیشینه ۱۱ میلی‌متر که البته بدون متوسط محدوده خواهد بود.
بعد از آن حوضه آبریز اصلی خلیج‌فارس و دریای عمان هم در هفته منتهی به ۱۷ تیرماه شاهد بیشینه بارش ۸ میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری خواهد بود.
در هفته منتهی به ۱۷ تیرماه نیز از مجموعه ۶ حوضه آبریز اصلی کشور ۳ حوضه بدون بارش خواهند بود که از مجموع ۳۰ حوضه آبریز درجه‌دو هم ۲۵ حوضه بدون قطره‌ای بارش خواهند بود.

کد خبر: 60700
  تاریخ خبر : 1401/04/08
 مهتاب علی بخشی
 115