چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: بیش از پنج هزار و ۹۰۰ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه‌های استان همدان نصب شد

بیش از پنج هزار و ۹۰۰ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه‌های استان همدان نصب شد

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: به منظور مدیریت برداشت از آب های زیرزمینی، بیش از پنج هزار و ۹۰۰ دستگاه انواع کنتور هوشمند بر روی چاه‌های استان همدان نصب شده است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، محمد ضروری با اشاره به اینکه بیشتر این کنتورها در دشت رزن - قهاوند نصب شده است، افزود: تعهد داریم تا پایان سال، به منظور جلوگیری از برداشت های غیر مجاز، تعداد قابل توجهی کنتور هوشمند بر روی چاه های آب استان نصب کنیم.

وی اظهار داشت: بر اساس نوع مصارف چاه های مجاز، حدود ۸۰ درصد از کنتورهای نصب شده مربوط به بخش کشاورزی است.

ضروری با اعلام اینکه نصب کنتور هوشمند در چاه‌ها جزو طرح‌های احیا و تعادل‌بخشی استفاده از آب‌های زیرزمینی همدان است، ادامه داد: اجرای این طرح و توسعه نصب کنتور هوشمند در سطح استان همدان نیازمند همکاری و تعامل کشاورزان با شرکت آب منطقه‌ای است.

وی بیان کرد: نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های آب سبب کنترل و نظارت بر میزان برداشت آب‌های زیرزمینی استان شده و از اضافه برداشت آب‌های زیرزمینی به شدت جلوگیری می‌کند.

سرپرست شرکت آب منطقه ای استان همدان ادامه داد: اساسی ترین اهمیت کنتور هوشمند این است که کشاورزان دیگر بیشتر از پروانه بهره برداری نمی توانند از چاه ها آب برداشت کنند.

وی تاکید کرد: اگر کشاورزی بیش از میزان تعیین شده آب از چاه برداشت کند برق به صورت خودکار قطع شده و امکان برداشت آب از چاه تا زمانی که کارشناسان آب منطقه‌ای و برق اقدام نکنند وجود ندارد.

ضروری عنوان کرد: کشاورزان باید نسبت به نصب این کنتورها اقدام کنند چرا که تکلیفی قانونی است و کار باید اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد از منابع استان به کنتور مجهز شده است، گفت: ۹۵ درصد از کنتورهای نصب شده هوشمند و پنج درصد حجمی-مکانیکی است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همدان تصریح کرد: از ابتدای امسال تا پایان فصل بهار، ۲۲۵ دستگاه کنتور بر روی چاه های استان نصب شده و پیش بینی می‌شود تا پایان سال این تعداد به ۶۵۰ دستگاه افزایش یابد.

ضروری با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ تعداد ۴۵۲ دستگاه کنتور بر روی چاه های استان نصب شد، خاطرنشان کرد: از ابتدای اجرای طرح هوشمندسازی چاه های آب تا کنون، نزدیک به ۵۷ میلیون متر مکعب در برداشت از آب های زیر زمینی استان همدان صرفه جویی شده است.

وی با اشاره به اینکه گروه های گشت و بازرسی به طور شبانه‌روزی دشت‌های استان را بازرسی می‌کنند عنوان کرد: مردم می توانند با مشاهده هرگونه تخلف و در راستای جلوگیری از مصرف آب های زیرزمینی به صورت غیرمجاز، شرکت آب منطقه ای استان تماس بگیرند.

 

 

کد خبر: 60702
  تاریخ خبر : 1401/04/09
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/09
 همایون
 226