یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: کاهش 40 درصدی حجم مخازن سدهای استان مرکزی

گذر از بحران کم آبی در تابستان با صرفه جویی و مشارکت همگانی

کاهش 40 درصدی حجم مخازن سدهای استان مرکزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی از کاهش 40 درصدی حجم آب مخازن سدهای استان مرکزی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، عزت اله آمری گفت:  هم اکنون میزان کل حجم آب ذخیره شده در مخازن سدهای تأمین آب شرب استان به حدود 142 میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با ذخیره 243 میلیون مترمکعبی سدها در مدت مشابه سال گذشته، بیانگر کاهش40 درصدی در ذخایر سدهای استان است.

گذر از بحران کم آبی در تابستان با صرفه جویی و مشارکت همگانی

 آمری با اشاره به کاهش میزان نزولات جوی و کاهش قابل ملاحظه حجم آب موجود در پشت سدها افزود: برای عبور از پیک کم آبی در تابستان بایستی تمامی شهروندان در مصرف آب صرفه جویی داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه بیشترین منابع آب استان در بخش کشاورزی مصرف  می شود از کشاورزان عزیز استان درخواست کرد از کشت محصولات پر آب طلب از جمله صیفی جات و همچنین آبیاری در ساعات گرم شبانه روز به منظور کاهش تلفات آب اکیداً خودداری کنند.

وی با اشاره به آخرین وضعیت مخازن سدهای استان مرکزی اظهار داشت: در حال حاضر حجم کل ذخیره مخزن سد کمال صالح 53 میلیون مترمکعب و حجم کل ذخیره مخزن سد الغدیر ساوه 89 میلیون مترمکعب است.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی  در حال حاضر میزان  آب ورودی به‌ سد کمال صالح حدود 360 لیتر در ثانیه و میزان آب ورودی به سد الغدیر ساوه 700 لیتر در ثانیه است.

مهندس آمری در پایان تأکید کرد: تأمین آب شرب، خط قرمز وزارت نیرو و به تبع آن شرکت آب منطقه ای مرکزی است که امید آن می رود با تلاش همکاران حوزه آب و همراهی شهروندان بتوانیم تابستانی بدون چالش را پشت سر بگذاریم.

سد کمال صالح

کد خبر: 60775
  تاریخ خبر : 1401/04/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/12
 کمال آبادی
 134