پنجشنبه, 20 مرداد 1401
مشروح خبر :: افزایش 4 درصدی ورودی مخازن سدهای کشور در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته

در دومین نشست خبری سخنگوی صنعت آب کشور مطرح شد:

افزایش 4 درصدی ورودی مخازن سدهای کشور در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته

در دومین نشست خبری سخنگوی صنعت آب کشور که با حضور نمایندگان رسانه های گروهی برگزار شد، قاسم زاده از افزایش4 درصدی ورودی مخازن سدهای کشور در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، فیروز قاسم زاده سخنگوی صنعت آب کشور در دومین نشست خبری خود با نمایندگان رسانه های گروهی، ضمن تشریح وضعیت ذخایر فعلی آب کشور گفت: از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر 1400)تا کنون 28 میلیارد متر مکعب آبهای سطحی وارد مخازن سدهای کشور شده که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال 4 درصد افزایش دارد. همچنین تا کنون 22 میلیارد مترمکعب آب ذخیره سازی شده در پشت سدها برای مصارف مختلف رهاسازی شده که این رقم نیز نسبت به پارسال 23 درصد کاهش دارد.

قاسم زاده در ادامه گفت: در حال حاضر حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور حدود 25 میلیارد متر مکعب است و مخازن سدها دارای ۵۱ درصد پرشدگی هستند. وی همچنین ادامه داد: در 5 سد استان تهران مجموعاً 630 میلیون متر مکعب آب پشت سدها ذخیره داریم که این رقم معادل پرشدگی 33 درصد می باشد.

سخنگوی صنعت آب همچنین تشریح کرد: در روزهای گرم هفته های گذشته با افزایش شدت مصرف در بخش شرب مواجه بودیم  و بخوبی از این شرایط  عبور کردیم .

وی همچنین اذعان داشت: برای کنترل میزان مصرف آب در کلان شهرها ناچار به قطع آب مشترکان بدمصرف هستیم که این فرایند از هفته قبل برای چند مشترک در سطح تهران به میزان 5 ساعت قطعی اعمال شد. به موازات آن مشترکان بدمصرف و پرمصرف در سایر شهرها هشدار پیامکی دریافت کردند که در صورت عدم کاهش میزان مصرف خود با قطعی آب روبرو خواهند شد.

این مقام مسئول در ادامه افزود: در وزارت نیرو سندی جامع برای تصویب در  شورای عالی آب تدوین شد که در آن تمامی سازوکارهای همکاری میان بخشهای مصرف کننده آب در حوزه صنعت، کشاورزی و شرب دیده شده و در صورت تصویب، تمامی مصرف کنندگان آب در کارگروه های مشترک در سطح حوضه های آبریز متعهد به اعمال روش های کاهش مصرف خواهند بود.

وی همچنین با اشاره به برنامه های دولت برای تامین  آب مشترکان فلات مرکزی اظهار داشت: در استان اصفهان سد زاینده رود در شرایط بحرانی قرار دارد. مجموعا 30 درصد از مخزن آن در سال آبی جاری پر شده است با این وجود دولت تعهداتی در تامین آب کشاورزان اصفهان متقبل شده بود که با برنامه ریزی درست، این تعهدات عملیاتی شد.

به گفته فیروز قاسم زاده در بخش کشاورزی اصفهان در پایین دست سد زاینده رود تاکنون بیش از 250 میلیون متر مکعب آب تحویل شده است و 60 میلیون متر مکعب نیز در برنامه تحویل تا پایان سال آبی  است و انحرافی کمتر از ۱۰ میلیون مترمکعب نسبت به برنامه تحویل اتفاق خواهد افتاد.

سخنگوی صنعت آب کشورهمچنین به تشکیل سازمان توسعه و بهره برداری فناوری های نوین آب های جوی زیر نظر وزارت نیرو اشاره کرد و گفت : براساس قانون بودجه امسال این سازمان جدید التاسیس مسئول اجرای برنامه های بارورسازی ابرها و استفاده از روشهای نوین در این زمینه است.

قاسم زاده در ادامه در تشریح آخرین وضعیت انتقال آب از دریای عمان به کویر مرکزی گفت: فاز اول این طرح با تخصیص 150 میلیون مترمکعب آب در مراحل پایانی است و آب دریای عمان به گل گهر کرمان رسیده است. همچنین برنامه فاز دوم این طرح با تخصیص 200 میلیون متر مکعب جدید در مراحل آغازین است.

قاسم زاده در پایان افزود: برای نخستین بار بعد از حدود ۸ سال، در سال جاری تعمیرات نیروگاه های برقابی کشور بطور کامل انجام شد و این نیروگاه ها آماده بهره برداری با ظرفیت صد در صدی هستند.

 

کد خبر: 60787
  تاریخ خبر : 1401/04/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/12
 مهتاب علی بخشی
 247