چهارشنبه, 6 مهر 1401
مشروح خبر :: نشست مدیران ارشد صنعت آب و برق استان قزوین با ائمه جمعه و جماعات به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب و برق برگزار شد

نشست مدیران ارشد صنعت آب و برق استان قزوین با ائمه جمعه و جماعات به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب و برق برگزار شد

نشست صمیمانه مدیران ارشد صنعت آب و برق استان با ائمه جمعه و جماعات به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب و برق، به میزبانی نیروگاه شهید رجایی برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،یداله ملکی رئیس شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق استان در این نشست با اشاره به اهمیت موضوع آب اظهار داشت: 97.4 درصد از مجموع کل آب های روی کره زمین آب شور اقیانوس ها و دریاها می باشد و فقط 2.6 درصد آب شیرین است که عمده آن هم در قطبین بوده و فقط 0.014 درصد آن به صورت منابع آب سطحی و یا زیرزمینی قابل دسترسی و بهره برداری می باشد.
ملکی افزود: میانگین بارش در جهان چیزی در حدود 800 میلیمتر است در حالیکه میانگین بارش کشور ما فقط 228 میلیمتر و در استان قزوین نیز در حدود 300 میلیمتر است و این در شرایطی است که در کشور شاهد توازن بارش ها نیز نیستیم یعنی عمده بارش ها مربوط به مناطق شمالی بوده و بعضی از مناطق کشور شاهد بارندگی زیر 150 میلیمتر در سال هستند و همه این ها حاکی از آن است که ما در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته ایم. 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین یادآور شد: بدلیل توسعه صنایع در جهان و افزایش تولید گازهای گلخانه ای شاهد تغییرات اقلیمی نیز هستیم و این موضوع خود سبب تغییر در نوع و زمان بارش ها شده است.
ملکی ادامه داد: رشد و افزایش جمعیت سبب شده تا نیازهای آبی چه در بخش شرب و چه در زمینه های کشاورزی، صنعت و خدمات روز به روز افزایش یافته و این در حلی است که سال های اخیر بدلیل تغییرات اقلیمی و خشکسالی های اخیر و برداشت های بی رویه، منابع آبی در دسترس به شدت محدود شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین با اشاره به وضعیت مصرف آب در استان قزوین گفت: 88 درصد منابع آبی در استان ما در بخش کشاورزی و 12 درصد نیز در سایر بخش ها (شرب، صنعت و خدمات) مصرف می شود. وی افزود: بررسی ها نشان می دهد علیرغم کمبود منابع آبی استفاده و بهره برداری مطلوبی در بخش کشاورزی از آب صورت نمی گیرد و بیش از نیمی از اراضی زراعی استان همچنان به روش سنتی آبیاری می شوند.
ملکی ضمن بیان اقدامات انجام شده در استان در راستای حفظ و حراست از منابع آبی عنوان داشت: بستن چاههای غیرمجاز، جلوگیری از اضافه برداشت چاههای مجاز، نصب کنتورهای هوشمند در کنار اجرای برنامه های اطلاع رسانی جهت افزایش سطح آگاهی های عمومی از جمله اقداماتی که در این زمینه از سنوات قبل شروع شده و همچنان نیز با جدیت در حال ادامه است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین در خصوص پروژههای عمرانی این شرکت نیز گفت: سد نهب با هدف تنظیم و تامین بخشی از نیاز آبی مورد نیاز 36800 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه بوئین زهرا و تاکستان امسال به بهره برداری کامل می رسد، همچنین سد بالاخانلو در شهرستان بوئین زهرا با هدف تامین آب شرب 5 شهر و 30 روستای منطقه در صورت تخصیص اعتبارات امسال آبگیری اولیه خواهد شد و در نهایت پروژه آبرسانی به آبیک از سد طالقان نیز تا پایان ماه جاری آماده بهره برداری می شود.
ملکی در پایان از کلیه ائمه جمعه و جماعت حاضر در نشست تقاضا کرد که در صحیتهای خود توجه ویژه ای نسبت به موضوعات مرتبط با آب داشته باشند و از نفوذ کلام و بیان خود برای ترغیب بیشتر مردم جهت مدیریت و صرفه جویی در مصرف آب و همچنین استفاده از تکنولوژی و شیوه های نوین در زمینه آبیاری استفاده نمایند. 

 

کد خبر: 60789
  تاریخ خبر : 1401/04/13
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/13
 خواجوی
 85