پنجشنبه, 20 مرداد 1401
مشروح خبر :: نیاز آبی فضای سبز مشهد از آب شرب شهری پایان خواهد یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی:

نیاز آبی فضای سبز مشهد از آب شرب شهری پایان خواهد یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه نیاز آبی فضای سبز مشهد از آب شرب شهری پایان خواهد یافت، گفت: شهرداری مشهد عمده ترین مصرف کننده آب شرب برای فضای سبز به میزان 26 میلیون مترمکعب است که به زودی پساب، جایگزین آب شرب برای آبیاری فضای سبز در این شهر می شود.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، دومین جلسه شورای مدیران در سال جاری با حضور مدیرعامل و دیگر مدیران این شرکت برگزار و به ارائه گزارش عملکرد واحدهای سازمانی، بررسی و آسیب شناسی شاخص‌های بهره وری و کارت اهداف و ستاد در سال گذشته پرداخته شد.
 علیرضا طاهری با اشاره به اینکه مردم با شنیدن اسم شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی انتظار تامین آب از ما دارند که همکاری همه جانبه همکاران را می طلبد، اظهارکرد: «سند تحول دولت مردمی» از وزارت نیرو ابلاغ شده که در این راستا از حوزه برنامه ریزی درخواست دارم نتایج آن را در حوزه آب برای اطلاع رسانی معاونان و مدیران در دسترس قرار دهد.
وی افزود: دستاورد سند تحول دولت مردمی اجرایی شدن پروژه های تحولی (20-80) است، یعنی یک پروژه با صرف انرژی 20 درصدی سود آوری 80 درصدی دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با معرفی 6 پروژه آبی که به تامین آب استان کمک خواهند کرد، گفت: به ترتیب اولویت، این طرح ها شامل طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی، سد شوریجه، طرح انتقال آب از هزار مسجد، خط انتقال آب از غرب مشهد، انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان و جایگزینی آب شرب با پساب در صنایع بزرگ غیرغذایی است.
طاهری با ابراز خرسندی از عملیاتی شدن طرح پروژه انتقال آب از خلیج فارس به مشهد، گفت: در بحران خشکسالی حجم آب ذخیره شده در بزرگترین سد استان( سد دوستی) تنها 291 میلیون مترمکعب آب است زیرا مشهد بدون دوستی باید به مردم معرفی شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اجرایی شدن مرحله نخست طرح انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد به شهر مشهد، افزود: عملیات اجرایی پروژه انتقال آب از کوه های هزار مسجد از یک ماه آینده کلید می خورد.
وی با اشاره به اینکه باید شهرداری های بزرگ با چاه آب و استفاده از آب شرب خداحافظی کنند، ادامه داد: شهرداری مشهد عمده ترین مصرف کننده آب شرب برای فضای سبز به میزان 26 میلیون مترمکعب است که به زودی از پساب تامین خواهد شد همچنین آب صنایع بزرگ غیر غذایی باید از آب دریا تامین شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه آب های سطحی استان تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته است، افزود: تامین آب برخی روستاها از چشمه بوده که اکثر آن ها خشک شده است در حال حاضر 900 روستا با تانکر آبرسانی می شود.
در ادامه سرپرست گروه توسعه مدیریت شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه میزان پساب جایگزین شده در سال گذشته ۲۸.۵ میلیون مترمکعب بوده است، گفت: میزان حجم صرفه جویی آب ناشی از انسداد چاه ها غیر مجاز در سال گذشته ۴۰ میلیون مترمکعب، انسداد چاه های غیر مجاز در سال ۱۴۰۰، یک هزار و ۵۰۸ مورد بوده است.

علی فیض با اشاره به اینکه میانگین درصد تحقق کارت اهداف در سال گذشته در شرکت ۸۹ درصد بوده است، ادامه داد:  در سال ۱۴۰۱ فرآیند کارت اهداف الکترونیکی شده است.
وی بیان کرد: تعداد تفاهم نامه های منعقد شده با تشکل های بهره‌برداری در سال ۱۴۰۰، ۱۸ مورد بوده است که این آمار در سال آینده به صد خواهد رسید و تمام تفاهم‌نامه ها امسال بسته خواهد شد.

کد خبر: 60828
  تاریخ خبر : 1401/04/14
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/14
 کارشناس روابط عمومی
 51