چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: وزیر نیرو وارد باکو شد/توسعه همکاری های ایران و جمهوری آذربایجان در بخش آب و نیروگاه های برق آبی

وزیر نیرو وارد باکو شد/توسعه همکاری های ایران و جمهوری آذربایجان در بخش آب و نیروگاه های برق آبی

وزیر نیرو برای پیگیری پروژه های مشترک در بخش آب به ویژه وضعیت سد خداآفرین و قیزقلعه سی وارد شهر باکو در آذربایجان شد.

به گزارش  خبرگزاری آب ایران، پیگیری پروژه‌های مشترک و وضعیت سد خدا آفرین یکی از موارد مهم در این سفر است.

 احداث سد مخزنی خدا آفرین در سال ۸۶ به اتمام رسیده و در حال بهره‌برداری است. سد قیزقلعه سی نیز با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد که با پیش‌بینی تأمین منابع مالی موردنیاز و تشکیل کمیته راهبری SC در دهم خرداد ۱۴۰۰ پیگیری اولیه انجام شد. موافقت‌نامه همکاری بین دولت ج.ا ایران و دولت ج. آذربایجان در زمینه ساخت و بهره‌برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاه‌های برق‌آبی خدا آفرین و قیزقلعه‌سی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد. (سال ۹۵)

اولین نشست کمیسیون فنی مشترک پیش‌بینی شده در ماده ۲ قانون موافقت‌نامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان در زمینه ادامه ساخت، بهره‌برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاه‌های برق‌آبی خدا آفرین و قیزقلعه‌سی بر روی رودخانه ارس در سفر جناب آقای پرویز شهباز اف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان در روز دوشنبه مورخ ۱۷/۲/۹۷ در تهران برگزار شد و بر اساس ملاحظات طرفین و سهولت اجرای موافقت‌نامه، توافق گردیده که در قالب ۲ کارگروه فرعی وظایف مندرج در ماده ۲ موافقت‌نامه و برنامه زمان‌بندی اولیه عملیاتی شود.
در راستای اجرای مفاد موافقت‌نامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، جلسات مشترکی در شهر تبریز برگزار و نقشه‌هایی همچون ساخت سد خداآفرین و احجام متناظر با آن در این دو جلسه مورد توافق و تأیید کارگروه‌های دو کشور قرار گرفته است. ادامه مفاد بند ۲ موافقت‌نامه نیز بر اساس توافق هیأت‌های دو کشور و پس از انجام هماهنگی‌های لازم از مجاری دیپلماتیک انجام خواهد شد.
شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به‌عنوان کارفرمایان ایرانی این پروژه و شرکت آذر انرژی به‌عنوان کارفرمای آذری معرفی شدند که تحت‌نظر دو کارفرمای ایرانی به‌منظور انجام باقی‌مانده کارهای ساخت سدها و نیروگاه قیز قلعه سی و خدا آفرین شرکت فراب به‌عنوان پیمانکار انتخاب شد.

منابع مالی این پروژه ارزی است و مقرر است از بدهی آذربایجان بابت ساخت سد تا کنون پرداخت شود.
​پروژه احداث نیروگاه‌های برق‌آبی مارازاد – اردوباد: موافقت‌نامه ساخت این نیروگاه‌ها در سال مهرماه ۱۳۹۵ به تأیید شورای نگهبان رسید. طرف آذری با سرعت در حال ساخت نیروگاه اردوباد است و پیشرفت کار آن در حدود ۸۲ درصد برآورد می‌شود.

کد خبر: 60868
  تاریخ خبر : 1401/04/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/15
 مهتاب علی بخشی
 639