پنجشنبه, 17 آذر 1401
مشروح خبر :: تداوم کاهش آب ورودی به سد تهم در استان زنجان

تداوم کاهش آب ورودی به سد تهم در استان زنجان

"علی رستمی" رئیس گروه بهره برداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای زنجان گفت:تداوم کاهش بارندگی از یک سو و افت حجم منابع آبی از سوی دیگر زنگ خطر خشکسالی و کم آبی را بلندتر از قبل به صدا در آورده است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،رستمی در ادامه افزود : به طور متوسط سالانه ۷۰ سانتیمتر سطح آبهای زیر زمینی در دشتهای استان پایین می رود.
 رئیس گروه بهره برداری از تاسیسات آبی با بیان اینکه از زمان تهیه گزارش( ۲ ماه  قبل) ، سطح آب حدود ۲ متر  پایین رفته است ، افزود: میزان  ۷۰۰ لیتر در ثانیه از مخزن سد تهم به سمت تصفیه خانه ی زنجان سرازیر می شود  و با توجه به کاهش بارندگی ها و اینکه هیچ جایگزینی برای این مایع حیاتی نیست صرفه جویی حرف اول را می زند .
وی کاهش آب رودخانه های استان را نیز بطورمتوسط ۶۰ درصد اعلام کرد.

در ادامه گفتگو،  زینب بیگلی کارشناس شبکه های آبیاری و زهکشی شرکت آب منطقه ای زنجان با بیان اینکه در حال حاضر میزان پر شدگی مخزن آب سد تهم  حدوداً ۲۳ میلیون متر مکعب می باشد گفت با احتساب حجم مرده  که حدود ۱۰ میلیون متر مکعب بوده و قابل استفاده در خیلی از مصارف نیست تصریح کرد: تازه ترین گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی نشان می دهد که ۸۳ درصد مساحت حوضه های آبریز کشور دچار طبقات مختلف خشکسالی بلند مدت هستند.

کد خبر: 60940
  تاریخ خبر : 1401/04/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/20
 کارشناس روابط عمومی
 124