سه‌شنبه, 5 مهر 1401
مشروح خبر :: ساماندهی رودخانه الموت رود نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی و معیشت مردم منطقه خواهد داشت

ساماندهی رودخانه الموت رود نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی و معیشت مردم منطقه خواهد داشت

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: ساماندهی رودخانه الموت رود می تواند با بهبود کیفیت و افزایش تولید محصولات زراعی سبب بالا رفتن درآمد مردم منطقه و بهبود کیفیت زندگی و معیشت آنها شود.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ، موضوع طرح ساماندهی و گردشگری رودخانه الموت رود در نشست صمیمانه نماینده مردم شریف قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی، فرمانده سپاه صاحب الامر و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان با اعضاء تشکل مردم نهاد همیاران توسعه الموت مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
سیاهکالی مرادی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به مباحث مرتبط با منابع آبی منطقه الموت اظهار داشت: در حال حاضر جهت مدیریت منابع آبی نیازمند تشکیل یک کمیته تخصصی می باشیم تا موضوعات از طریق این کمیته بررسی و راهکارهای فنی و تخصصی لازم ارائه گردد.
 وی افزود: ساحل سازی رودخانه الموت رود یکی از مهمترین موضوعاتی است که در این کمیته می تواند مطرح گردد، چرا که این اقدام چه از نظر مباحث مرتبط با گردشگری و چه از نظر بهبود کیفیت و افزایش تولید محصولات زراعی می تواند سبب بالا رفتن درآمد مردم منطقه و بهبود کیفیت زندگی و معیشت آنها شود.
نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث مدیریت منابع آبی منطقه الموت یادآور شد: برای مدیریت بهتر و موثر منابع آبی در این منطقه ابتدا باید حق آبه های موجود شناسایی و در ادامه نیز مجوز انتقال آب از ارتفاعات 2000 و 3000 باید هر چه سریعتر پیگیری شود.
سردار رفیعی آتانی فرمانده سپاه صاحب الامر استان نیز در این جلسه بیان داشت: نگرانی های عمومی در خصوص منطقه الموت باید در گفتمان ما قرار داشته باشد و بجای منافع شخصی، منافع عمومی منطقه باید پیگیری گردد.
رفیعی ادامه داد: یکی از ماموریت های فعلی ما اقدام در خصوص پروژه های مربوط به حوزه آب و کشاورزی است و در صورتی که اولویت های اجرایی در این خصوص در منطقه الموت مشخص گردد، ما می توانیم از طریق قرارگاه بسیج سازندگی در زمینه اجراء ورود پیدا کنیم.
یداله ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین با اشاره به ویژگی های منطقه الموت رود عنوان کرد: مساحت حوضه رودخانه الموت رود در حدود 72000 هکتار و میانگین بارندگی این منطقه در طول سال 400 میلیمتر است همچنین درآمد مردم در این منطقه بیشتر وابسته به منابع طبیعی می باشد.
ملکی در ادامه در خصوص مطالعات انجام شده جهت طرح ساماندهی و گردشگری رودخانه الموت رود گفت: ساماندهی رودخانه ها مجموعه ای از اقدامات مهندسی و مدیریتی برای بهبود عملکرد و ایمنی رودخانه می باشد که می تواند سبب مهار سیلاب ها، حفاظت کناره ها، تثبیت بستر و پاکسازی مسیر گردد.
وی افزود: زیباسازی رودخانه نیز با هدف توسعه ظرفیت های طبیعی رودخانه و ایجاد امکانات لازم برای استفاده تفریحی با رویکرد حفاظت از محیط زیست انجام می پذیرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین در پایان یادآور شد: مطالعات زیست محیطی و گردشگری رودخانه الموت رود توسط شرکت در حال انجام است و امید داریم با تامین منابع مالی مورد نیاز هر چه سریعتر عملیات اجرایی ساماندهی این رودخانه که نقش مهمی در تامین معیشت مردم منطقه دارد، آغاز گردد.

 

کد خبر: 60979
  تاریخ خبر : 1401/04/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/21
 خواجوی
 64