سه‌شنبه, 5 مهر 1401
مشروح خبر :: رفع تصرف حدود 9 هکتار از حریم رودخانه ها در استان قزوین در سال جاری

رفع تصرف حدود 9 هکتار از حریم رودخانه ها در استان قزوین در سال جاری

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: با رفع 68 فقره تصرف در بستر و حریم رودخانه های استان قزوین در سال جاری بیش از 9 هکتار از محدوده رودخانه ها آزادسازی شد.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،حمید منصوری معاون حفاظت و بهره برداری این شرکت در خصوص اقدامات انجام شده در خصوص رفع تصرف از بستر و حریم رودخانه های استان اظهارداشت: در استان قزوین 33 هزار کیلومتر رودخانه و مسیل داریم که از نظر قانونی مشابه هم هستند و باید عملیات رفع تصرف و آزادسازی بستر و حریم به صورت مستمر برای آنها اجرا گردد.
وی اضافه کرد: تصرف حریم و بستر رودخانه ها می تواند آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست وارد کرده و هزینه های سنگین مالی و جانی را نیز به بهره برداران تحمیل کند لذا باید با نظارت و رصد فعالیتها مراقب باشیم تا بستر و حریم رودخانه ها مورد تجاوز و آسیب قرار نگیرد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان قزوین یادآورشد: تجاوز به حریم رودخانه ها می تواند به اراضی و محدوده پایین دست رودخانه ها نیز آسیب وارد کرده و نفوذ آب به سفره های آب زیرزمینی را دچار چالش کند.
منصوری در ادامه گفت: به طور میانگین سالانه 30 هکتار از بستر و حریم رودخانه ها در استان رفع تصرف می شود که این کار حدود 20 میلیارد ریال هزینه دارد.
این مسئول تصریح کرد: امسال در محدوده رودخانه زیاران در شهرستان آبیک 62 مورد رفع تصرف به مساحت 5.5 هکتار، در منطقه رزجرد که اخیراً آغاز شده حدود 5 هزار متر، در محدوده شهرستان قزوین 2.5 هکتار و در محدوده شهرستان بویین زهرا یک هکتار از بستر و حریم رودخانه ها رفع تصرف صورت گرفته است.
وی ادامه داد: در شهرستان قزوین در رودخانه باراجین و نجف آباد حدود 160 مورد تصرف شناسایی شده که در یک ماه آینده نسبت به قلع و قمع آن اقدام خواهد شد.
منصوری اظهارداشت: در سال گذشته 26 هکتار از مساحت رودخانه ها رفع تصرف شد که بیشترین اقدامات در محدوده مناطق الموت و بویین زهرا بوده است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان قزوین اضافه کرد: بیشتر متخلفان افراد غیر بومی و کسانی هستند که اراضی باغی و کشاورزی را در بنگاههای معاملات ملکی بدون استعلام از دستگاههای ذیربط خریداری می کنند و با محدوده حریم رودخانه ها آشنا نیستند. وی گفت: از همه کسانی که قصد خرید اراضی کشاورزی و باغی را دارند درخواست می کنیم محدوده حریم اراضی را از شرکت آب منطقه ای استعلام کنند زیرا رودخانه ها از انفال محسوب شده و صیانت از آنها وظیفه دستگاههای متولی است.
وی اظهارداشت: اگر زمینی در نزدیکی و حتی اطراف رودخانه باشد می تواند برای صاحبان آن در زمان سیلاب بسیار خطرناک باشد و جان و مالشان را تهدید کند، لذا انتظار داریم مردم موضوع رعایت حریم بستر و محدوده رودخانه ها را جدی بگیرند و از تجاوز به حریم آن جدا خودداری کنند.
این مسئول اضافه کرد: برای آزادسازی ابتدا شناسایی محدوده و تعیین حد و حدود منطقه انجام می شود و پس از تطبیق آن با نقشه ها، در صورت لزوم به شوراها و دهیاریها اطلاع رسانی می شود و سپس مراحل دریافت دستور قضایی و ورود نیروی انتطامی برای قلع و قمع انجام می پذیرد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان قزوین در پایان اظهارداشت: بیشترین تخلف و تجاوز به حریم رودخانه های استان شامل دیوارکشی، فنس کشی، کاشت درخت، ویلاسازی و ساخت اتاقک های کارگری می باشد.

 

کد خبر: 61050
  تاریخ خبر : 1401/04/25
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/25
 خواجوی
 65