چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: کسری مخزن دشت تویسرکان به ۱۰۱ میلیون مترمکعب رسید

کسری مخزن دشت تویسرکان به ۱۰۱ میلیون مترمکعب رسید

مدیر منابع آب شهرستان تویسرکان با بیان اینکه دارای کسری مخزن به میزان ۱۰۱ میلیون متر مکعب است؛ گفت:میزان بارش های سال جاری در این شهرستان نیز کاهش ۴۴ درصدی داشته است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ، احمد ترکاشوند با بیان اینکه ظرفیت مخزن سد سرابی ۹.۳ میلیون متر مکعب است؛ عنوان کرد: ذخیره آب در حال حاضر ۳.۱ میلیون متر مکعب معادل ۳۳ درصد است.

وی با بیان اینکه دشت تویسرکان جز دشت‌های ممنوعه است و دارای کسری مخزن به میزان ۱۰۱ میلیون متر مکعب است؛ خاطرنشان کرد: میزان بارش سالجاری نسبت به بلندمدت بر اساس آمار ایستگاههای شرکت آب منطقه‌ای همدان منفی ۴۴ درصد است.

مدیر منابع آب شهرستان تویسرکان افزود: اکثر باغات در این شهرستان در حاشیه دشت و کوهپایه قرار گرفته و ضخامت آبرفت در این مناطق ناچیز است بدین سان شاهدیم که اغلب چاه‌ها، قنات‌ها و چشمه‌ها با کاهش آبدهی مواجه شده‌اند.

ترکاشوند ادامه داد: از سویی، متأسفانه در سالهای اخیر ساخت خانه‌های باغی در این مناطق و دریافت انشعاب برق باعث افزایش حفر چاه‌های غیر مجاز در این مناطق شده است.

این مسئول در ادامه گفتگو با بیان اینکه در راستای برنامه تعادل بخشی آب‌های زیرمینی در سال ۱۴۰۰ تعداد ۶۴ حلقه چاه غیر مجاز مسدود شد، تاکید کرد: در مجموع از سال ۹۳ تاکنون، تعداد ۴۹۱ حلقه چاه غیر مجاز در این شهرستان مسدود شده است.

وی خاطرنشان کرد: در راستای جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز تا کنون ۴۷۰ دستگاه کنتور در شهرستان تویسرکان نصب شده است.

مدیر منابع آب شهرستان تویسرکان با تاکید بر اینکه ۹۰ درصد مصرف آب در این شهرستان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود؛ تصریح کرد: استفاده بهینه از آب در این بخش ضروری است، تشویق و حمایت کشاورزان در کشت محصولات کم آب بر و جلوگیری از کشت محصولاتی چون چغندر قند، ذرت، یونجه و سیب زمینی ضروری است.

ترکاشوند در پایان گفت: نجات منابع آب زیرزمینی بدون مشارکت کشاورزان امکانپذیر نخواهد بود؛ بدین ترتیب، برای رهایی از خشکسالی و از بین رفتن باغات و ذخایر آبی باید مصرف آب را همه با هم مدیریت کنیم تا از این بحران بیرون بیاییم

کد خبر: 61144
  تاریخ خبر : 1401/04/26
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/29
 همایون
 123