یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: ۱۵میلیون متر مکعب از آب سد کوثر گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد رها سازی می شود

۱۵میلیون متر مکعب از آب سد کوثر گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد رها سازی می شود

مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمداز رها سازی ۱۵ میلیون متر مکعب از آب این سد با هدف بهبود کیفیت آب رودخانه و آشامیدنی شهرستان هندیجان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، اکبر خدری، مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران،افزود: آب رودخانه هندیجان پس از سپری شدن مدتی از فصل گرما شور می شود و با توجه به اینکه بخشی از آب آشامیدنی شهروندان هندیجانی از طریق ذخیره سازی آب در سد آسک تامین می شود این رهاسازی نقش مهمی در ارتقای کیفیت آب در این منطقه دارد. 
وی اظهار داشت: نخستین رهاسازی آب سد کوثر با دبی ۳۰ متر مکعب بر ثانیه از روز سه شنبه آغاز و به مدت هفت روز انجام خواهد شد.
خدری عنوان کرد: رهاسازی آب شرب برای مردم هندیجان طبق برنامه پیش بینی شده و نامه کتبی مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان به شرکت مدیریت منابع آب ایران و سد کوثر انجام گرفت.
وی گفت: از کشاورزان، عشایر، دامداران و مسافرانی که قصد اسکان در مسیر رودخانه را دارند انتظار داریم در مدت زمان رهاسازی از نزدیک شدن به حاشیه رودخانه پرهیز کنند.
مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر با اشاره به اینکه درخواست آمادگی لازم برای رهاسازی آب سد کوثر به فرمانداری و بخشداری و دیگر عوامل ذیربط ارسال شده، گفت: پایش های لازم از مسیر رودخانه تا پل خروجی آب از شهرستان گچساران از سوی نیروهای سد کوثر انجام شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
 خدری اظهار داشت: هم اکنون حجم آب موجود در مخزن سد کوثر ۴۷۲ میلیون متر مکعب با دبی ورودی ۶ متر مکعب بر ثانیه است.
مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه تراز نرمال مخزن بتنی این سد از سطح دریا ۶۲۵ متر است، گفت: هم اکنون تراز این سد 50/619 است.
وی تصریح کرد: ۸۶ درصد از گنجایش مخزن۵۴۷ متر مکعبی سد کوثر هم اکنون پر است.
 مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر با اشاره به اینکه تخصیص رهاسازی آب سد کوثر سالانه ۵۰ میلیون متر مکعب است، گفت: سال گذشته ۳۵ میلیون متر مکعب آب از سد کوثر رهاسازی شده است.
وی بیان کرد: آب سد کوثر از رودخانه خیرآباد تامین می شود که این رودخانه از رود های شاه بهرام و دهدشت ایجاد شده است.
سد کوثر آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا در استان های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس را تأمین می کند.

 

کد خبر: 61153
  تاریخ خبر : 1401/04/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/29
 مسئول روابط عمومی
 122