پنجشنبه, 17 آذر 1401
مشروح خبر :: اصلاح پروانه بهره‌برداری بیش از ۳ هزار حلقه چاه در اصفهان/ تخصیص جدید برای حفر چاه داده نمی‌شود

اصلاح پروانه بهره‌برداری بیش از ۳ هزار حلقه چاه در اصفهان/ تخصیص جدید برای حفر چاه داده نمی‌شود

مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: پروانه بهره‌برداری ۳ هزار و ۱۶۳ حلقه چاه مجاز کشاورزی استان در سال ۱۴۰۰ اصلاح و تعدیل شد.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، اول مرداد ماه، محمد خلجی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰، ۸۰۳ حلقه چاه غیر مجاز پر و مسدود شد، اظهار داشت: پر کردن این تعداد چاه در یک سال اخیر به صرفه‌جویی هفت میلیون مترمکعب آب زیرزمینی کمک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته یک هزار و ۴۶۲ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه‌های مجاز نصب شد، افزود: همچنین اطلاعات آب و برق ۱۴ هزار و ۵۹۲ حلقه چاه مجاز استان در سال ۱۴۰۰ تطبیق داده شد.

مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان ادامه داد: ۲۲ هزار و ۱۱۹ تماس با سامانه ۳۸۴۸ یگان حفاظت منابع آب استان در سال ۱۴۰۰ گرفته شده که سه هزار و ۷۷۸ عملیات شامل رسیدگی به حفاری غیر مجاز و تخلفات در حریم و بستر رودخانه‌های استان بوده است.

خلجی اضافه کرد: در فروردین ماه سال جاری نیز یک هزار و ۷۹۱ بار با سامانه ۳۸۴۸ تماس گرفته شده که از این تعداد ۴۳۹ عملیات انجام شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به افت سطح منابع آب زیرزمینی و فرونشست زمین به ویژه در دشت اصفهان- برخوار؛ تخصیص جدید برای حفر چاه داده نمی شود و اگر تخصیص در حوزه صنعت وجود دارد تغییر کاربری چاه‌های کشاورزی است.

به گفته مدیر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان شمار نیروهای گشت و بازرسی منابع آب استان به  ۵۰ نفر می‌رسد.

کد خبر: 61194
  تاریخ خبر : 1401/05/01
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/01
 پرستو ایران پور
 112