چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: پیک سیلاب عصر جمعه 31 تیرماه ناچیز و به میزان 30 متر مکعب در ثانیه بوده است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس خبر داد:

پیک سیلاب عصر جمعه 31 تیرماه ناچیز و به میزان 30 متر مکعب در ثانیه بوده است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس بلافاصله بعد از سیبلاب رودخانه رودبال به منطقه اعزام شد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلاتی که متاسفانه منجر به از دست دادن جان تعدادی از هم استانی ها شده است قرار گرفت .

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،  سیاوش بدری گفت :بارندگی عصر جمعه  31 تیرماه سال جاری در شرق استان فارس فعال بوده و به صورت رگباری و در مدت زمان کوتاهی در ارتفاعات بالادست سد رودبال (منطقه امامزاده سلطان شهبار شهرستان استهبان) بصورت محلی رخ داده و منجر به بالا آمدن سطح آب و سیلابی شدن رودخانه رودبال شده است .

بدری افزود : به دلیل تفرجگاه بودن منطقه مورد نظر و اینکه روز تعطیل بوده و تعدادی گردشگر در بستر رودخانه بوده اند، خسارت جانی و مالی در پی داشته است. میانگین بارندگی استان طی بارش مذکور مجموعاٌ 2/0 میلی­متر افزایش یافته است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس در پایان خاطر نشان کرد :با توجه به در راه بودن سامانه های بارشی که به مراتب می توانند خطرناک تر باشند از مردم خوب استان درخواست داریم به هشدارهای همکاران مهندسی رودخانه و سواحل این شرکت توجه داشته باشند و از نزدیک شدن به بستر و حریم رودخانه های استان حتی در صورت خشک بودن اجتناب کنند .

شایان ذکر است :شدت زیاد رگبار رخ داده در محدوده ارتفاعات بالادست امامزاده سلطان شهباز، منجر به افزایش ناگهانی جریان آب در منطقه مورد نظر شده است.

مساحت حوضه آبریز رودخانه رودبال منتهی به ایستگاه هیدرومتری درب قلعه 710 کیلومتر مربع  می باشد  بخش عمده ای از حوضه مذکور را ارتفاعات با شیب نسبتاٌ زیاد تشکیل می­دهد. حداکثر دبی عبوری از رودخانه رودبال در محل ایستگاه هیدرومتری درب قلعه در ساعت 18:00 بعدازظهر با اشل 180 سانتی متر به 30 مترمکعب بر ثانیه بوده است  سیلاب ساعاتی بعد از رخداد، در طی مسیر رودخانه مستهلک شده و براساس اندازه گیری ساعت 8 صبح روز 1401/05/01 دبی رودخانه رودبال در محل ایستگاه هیدرومتری درب قلعه با اشل 80 سانتی متر به 813/1 مترمکعب بر ثانیه رسیده است. حجم آورد سیلاب مذکور در ایستگاه هیدرومتری درب قلعه به میزان 576/0 میلیون متر مکعب برآورد شده است.

 

 

 

 

کد خبر: 61219
  تاریخ خبر : 1401/05/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/02
 روابط عمومی
 335