یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: ذخایر آب سدهای استان 335 میلیون مترمکعب است

آخرین وضعیت ذخایر سدهای بزرگ استان اصفهان؛

ذخایر آب سدهای استان 335 میلیون مترمکعب است

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: مجموع ذخیره آب سدهای بزرگ این استان 335 میلیون مترمکعب است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،احسان الله امینی سوم مرداد ماه با اشاره به آخرین وضعیت ذخیره آبی شش سد بزرگ استان اصفهان تا پایان تیرماه سال جاری، اظهار کرد: ذخیره سد مخزنی زاینده رود با ظرفیت نرمال یک میلیارد و 239 میلیون متر مکعب امروز به 287 میلیون مترمکعب رسید.

وی با بیان این که ذخیره آبی سد زاینده رود نسبت به سال گذشته 14درصد کاهش داشته است، ادامه داد: در مقایسه با بلندمدت (۵۰ سال)، ذخیره آب این سد 69 درصد کاهش یافته است.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به وضعیت سد گلپایگان اشاره کرد و گفت: این سد در حال حاضر 10میلیون مترمکعب آب ذخیره داشته است و حجم آن نسبت به سال گذشته در مدت زمان مشابه 28 درصد افزایش و در مقایسه با بلند مدت 42 درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی افزود: ذخیره سد قره‌آقاچ سمیرم به 21میلیون مترمکعب رسیده است.

امینی با بیان این که ذخیره سد حنای سمیرم تا امروز به 6.8میلیون مترمکعب رسیده است، تصریح کرد: حجم این سد نسبت به سال گذشته 35 درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت 38 درصد کاهش ذخیره آبی دارد.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ادامه داد: سد خمیران در تیران و کرون تا امروز 4.1 میلیون مترمکعب ذخیره آبی داشته است که نسبت به سال گذشته پنج درصد کاهش داشته است.

امینی افزود: سد باغکل واقع در خوانسار نیز هم اکنون 1.7 میلیون مترمکعب آب دارد و  بر این اساس حجم آبی سد باغکل در مقایسه با سال قبل 22درصد افزایش نشان می‌دهد.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به این که میزان پرشدگی سدهای استان 25درصد است، خاطر نشان کرد: بررسی وضعیت سدهای استان نشان می‌دهد که  میزان پرشدگی سدها نسبت به میانگین بلند مدت با کاهشی معادل 66 درصد مواجه بوده است.

امینی با تأکید بر وضعیت منابع آب استان خواستار صرفه جویی در مصرف آب در همه بخش‌های استان شد و افزود: صرفه جویی و استفاده بهینه از آب را در همه بخش‌ها از جمله آب شرب، صنایع، کشاورزی ضروری است.

کد خبر: 61234
  تاریخ خبر : 1401/05/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/04
 پرستو ایران پور
 151