پنجشنبه, 17 آذر 1401
مشروح خبر :: از تجمع در حاشیه رودخانه ها و سواحل پرهیز کنید

از تجمع در حاشیه رودخانه ها و سواحل پرهیز کنید

مدیر اداره منابع آب شهرستان دهاقان گفت: از تجمع در حاشیه رودخانه و مکان های تفریحی در سواحل و مجاورت رودخانه ها پرهیز کنید.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، حجت حاج حسنی، اظهار کرد:پیرو پیش بینی و اخطاریه اداره کل هواشناسی، بر تشدید فعالیت سامانه بارشی تابستانه مونسون که مخاطراتی از قبیل رگبار شدید، رعد و برق، بارش تگرگ و وزش شدید باد پیش بینی شده، در شهرستان سه جلسه کمیته پیشگیری بحران و سیلاب برگزار شده و تصمیمات مناسبی جهت برخورد با موضوع گرفته شده است.

مدیر اداره منابع آب شهرستان دهاقان خاطر نشان کرد: در سال های گذشته تقاطع و مناطق حادثه خیز در زمان سیلاب شناسایی و به فرمانداری و ادارات مربوطه اعلام شده است.

حاج حسنی با بیان این که در چند روز اخیر از مناطق حادثه خیز بازدید به عمل آمده و مشکلات آن بررسی شده است، اضافه کرد: نقاط حادثه خیز  در زمان سیلاب لحظه به لحظه رصد شده و در صورت بروز بحران تدابیر لازم اتخاذ می شود.

وی با تأکید بر این که اقدام به بازدید از رودخانه ها و مسیل های شهرستان به خصوص رودخانه شور و و سرشاخه های انجام شده است، گفت: موانع سیلاب بررسی شده و توصیه های لازم به اهالی و شورای روستاها و بخشداری داده شده است.

مدیر اداره منابع آب شهرستان دهاقان تصریح کرد: با دادستان شهرستان جهت استفاده از پتانسیل تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب جهت اخذ دستور قضایی مبنی تخریب موانع در هنگام سیلاب هماهنگی لازم صورت پذیرفته است.

وی افزود: با توجه به حضور گسترده عشایر در شهرستان توصیه به جمع آوری و جابجایی عشایر از ارتفاعات و مسیر آبراهه ها و مسیل ها توسط منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و امور عشایر شده است.  

حاج حسنی با بیان این که  از تجمع در حاشیه رودخانه ها ممانعت به عمل می آید، افزود: درخواست همکاری ماشین آلات راهسازی و معدنی سنگین از واحدهای معدنی و صنعتی شهرستان در مواقع اضطراری و بحران شده است.

وی تصریح کرد: مقرر شده یک دستگاه بیل میکانیکی، یک دستگاه لودر و ۳ دستگاه کامیون جهت تخریب باغات و دیوارهای بستر رودخانه در مناطق خطرناک در اختیار اداره منابع آب قرار گیرد تا با توجه به دستور قضایی بر مبنا تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب اقدام به تخریب دیوار و مانع و مستحدثات نماید.

مدیر اداره منابع آب شهرستان دهاقان تصریح کرد: جهت پیشگیری از سیلاب های ناگهانی اقدامات قابل توجه صورت گرفته که از آن جمله می توان به تکمیل مطالعات حریم و بستر 50 کیلومتر از رودخانه های شهرستان دهاقان اشاره کرد.

حاج حسنی خاطر نشان کرد: در سه سال گذشته تاکنون 8 هزار مترمکعب از اراضی حریم و بستر رودخانه شهرستان دهاقان آزاد شده و رفع تصرف صورت گرفته است و ۴۲ کیلومتر از مسیل و رودخانه های شهرستان لایه روبی و ساماندهی شده اند و ۳ پل غیر استاندارد بر روی رودخانه شور تخریب شد.

 وی بیان کرد: در حال حاضر 150 کیلومتر از رودخانه های اصلی شهرستان در دست مطالعه حریم و بستر است و در آینده‌ای نزدیک تکمیل و ارائه می شود.

بر اساس هشدار سازمان هواشناسی از امروز تا شنبه در سطح استان فعالیت سامانه بارشی تابستانی تشدید می‌شود و از روز پنجشنبه تا اواخر جمعه شاهد رگبار شدید باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی، بارش تگرگ در مناطق جنوب، جنوب غرب، مرکز استان( به ویژه مناطق جنوبی‌تر) و مناطق همجوار با استان فارس و چهارمحال بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد هستیم.

کد خبر: 61282
  تاریخ خبر : 1401/05/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/05
 پرستو ایران پور
 83