چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: اتمام اختلال در تأمین آب شرب استان اصفهان

اتمام اختلال در تأمین آب شرب استان اصفهان

رئیس بهره برداری از سد و تأسیسات چم آسمان از اتمام اختلال در تأمین آب شرب استان اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ، مهرداد مقدس اظهار داشت: در پی بارش­های اخیر در بالادست سد چم­آسمان که محل تأمین آب شرب استان اصفهان است، کدورت آب رودخانه افزایش یافت و این موضوع برای ساعاتی منجر به ایجاد اختلال در تصفیه آب توسط تصفیه خانه باباشیخعلی شد.

وی با اشاره به این که به دلیل گل آلود شدن آب رودخانه ناشی از ورود جریان های سیلابی بالادست کدورت آب رودخانه در این محل در دو نوبت و طی روزهای هفتم و هشتم مردادماه سال جاری برای ساعاتی به طرز کم سابقه ای افزایش یافت، افزود: با توجه به پیش­بینی­ها و طبق هماهنگی به عمل آمده بین شرکت آب منطقه­ای و شرکت آبفا استان، با حضور عوامل شرکت آبفا در محل سد چم­آسمان، اقدامات پیشگیرانه و کنترل­کننده کدورت آب از محل سد چم­آسمان تا تصفیه­خانه باباشیخعلی صورت پذیرفت.

مقدس تصریح کرد:  طی دو روز یاد شده فقط به میزان 14 ساعت حدود 30 درصد از انتقال آب به تصفیه­خانه باباشیخعلی کاهش یافت و با 70 درصد ظرفیت، آب بدون هیچ تغییری در کیفیت به این تصفیه خانه منتقل شد.

رئیس بهره برداری از سد و تأسیسات چم آسمان گفت: در زمان وقوع این حادثه با تلاش شبانه روزی پرسنل سد چم آسمان و همکاران آبفا، کدورت در محل سد به طور چشمگیری کنترل شد.

وی بیان داشت: از اقدامات انجام شده قبل از افزایش کدورت نیز، افزایش خروجی سد زاینده رود به منظور ترکیب آب زلال با سیلاب برای تعدیل کدورت بود.

مقدس خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه عمده تأمین آب استان اصفهان از رودخانه زاینده­رود بوده و این مقدار از کدورت آب رودخانه ناشی از جریان سیل می­توانست مشکلات عمده­ای را ایجاد کند، خوشبختانه با مدیریت انجام شده کمترین تنش به تأمین آب در بخش شرب وارد شد و در زمان وقوع سیل، تأمین آب تصفیه خانه به اصفهان و انتقال آب به کاشان و شهرهای اطراف بدون کوچکترین تنش صورت پذیرفت.

مقدس با بیان این که از پایان روز شنبه هشتم مرداد ماه مشکل کدورت آب در سد چم آسمان کاملاً برطرف شده و آب با تمام ظرفیت ممکن به تصفیه­خانه باباشیخعلی انتقال می­یابد، افزود: در زمان وقوع اختلال یاد شده، متأسفانه اخبار نادرست و شایعه­هایی مبنی بر قطع کامل آب اصفهان به مدت چند روز، در فضای مجازی منتشر می­شد که بدین­وسیله از مردم شریف تقاضا می شود اخبار صحیح را از طریق رسانه­های معتبر پیگیری فرمایند.

رئیس بهره برداری از سد و تأسیسات چم آسمان یادآور شد: در زمان وقوع چنین بحران­هایی انتظار می­رود با همکاری همه­جانبه بین مردم و مدیریت مصرف تا حد ممکن، عبور از بحران را تسهیل کرد ولی متأسفانه انتشار چنین اخباری در فضای مجازی منجر به وقوع ترس کاذب در مردم و ذخیره­سازی آب و مصرف بیشتر آب و تداوم بحران خواهد شد.

کد خبر: 61451
  تاریخ خبر : 1401/05/11
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/12
 پرستو ایران پور
 155