سه‌شنبه, 5 مهر 1401
مشروح خبر :: نقش بی‌بدیل بندهای خاکی در کنترل سیلاب‌ها در استان یزد

نقش بی‌بدیل بندهای خاکی در کنترل سیلاب‌ها در استان یزد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت : بندهای خاکی استان یزد خسارات احتمالی سیلاب اخیر را کاهش دادند.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد با اعلام این مطلب گفت: یکی از این بندهای خاکی مهم، بند صادق آباد تفت بود که توانست بیش از یک و نیم میلیون مترمکعب جریان شدید و مخرب سیلاب در فاصله 30 کیلومتری شهرستان تفت و 45 کیلومتری یزد را به خوبی کنترل، ذخیره و از خسارت جانی و مالی زیادی که می توانست بجا بگذارد جلوگیری کند.

"جواد منصوری" با بیان اینکه کنترل حداکثر دبی لحظه ای سیلاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، افزود:در صورتی که امکان کنترل سیلاب در بالادست وجود نداشت احتمال طغیان رودخانه تفت قوت می گرفت و موجب خسارت بسیار زیادی می شد که خوشبختانه با محوریت شرکت آب منطقه ای  و همکاری فرمانداری تفت و مسئولین محلی در بند صادق آباد، این کنترل به موقع اتفاق افتاد.

مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات شرکت آب منطقه ای یزد نیز گفت: با توجه به هشدارهای قبلی سریعا ماشین آلات در رودخانه و محل بند صادق آباد مستقر و نسبت به مهار سیلاب  به سمت بندها اقدامات موثری صورت پذیرفت.

"علی اصغر زارع زاده" افزود: با توجه به بارش های شدید در بالادست و افزایش بسیار بالای حجم دبی آب در رودخانه صادق آباد ناشی از سیل های منطقه علی آباد و نصرآباد این عملیات بوسیله لودر و بیل مکانیکی و با سرعت عمل بالا صورت پذیرفت تا دبی آب سرازیری بسمت رودخانه تفت کاهش یافته و بعد از آبگیری کامل سد اول، نسبت به مسدود سازی مسیر ورودی آن جهت جلوگیری از آبگیری بیش از حد مجاز اقدام و سیلاب به سمت سدهای دوم و سوم هدایت و مازاد آن در مسیر رودخانه بسمت پایین دست هدایت شد.

به گفته وی این بند خاکی با حجم 3 میلیون متر مکعب حود 33 سال پیش توسط شرکت آب منطقه ای با هدف کنترل سیلاب از بالادست ساخته شده است و در سیلاب اخیر نیز نقش موثر خود را ایفا کرده و باعث کنترل قدرت تخریبی سیلاب در بالادست حوزه آبریز شد.
وی همچنین به نقش مهم بند دره گاهان تفت با حجم 150 هزارمتر مکعب در کنترل سیلاب اشاره کرد و گفت:با وجود این بند خاکی نیز سیلاب بدون هیچ خسارت جانی در رودخانه تفت جاری شد.

 

 

 

 

کد خبر: 61457
  تاریخ خبر : 1401/05/11
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/12
 روابط عمومی
 117